Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Chiny: Narodowe Czytanie w Ambasadzie RP w Pekinie

W sobotę 12 października br. w Ambasadzie RP w Pekinie odbyło się Narodowe Czytanie pod patronatem Ambasadora Wojciecha Zajączkowskiego i Jego Małżonki Izabelli Zajączkowskiej w ramach 8. edycji akcji zainicjowanej przez Parę Prezydencką.

Narodowe Czytanie pokolenia

 

W Sali Lustrzanej odczytano zaadaptowany tekst noweli Bolesława Prusa pod tytułem „Katarynka”. Do czytania zaproszono uczniów Szkoły Polskiej, nauczycieli, środowisko polonijne, pracowników Ambasady, profesorów wizytujących Mieczysława Dąbrowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego i Mateusza Skuchę z Uniwersytetu Jagiellońskiego, gości z Polski oraz chińskich polonistów. Gościem specjalnym spotkania była prof. Yi Lijun, nestorka polonistyki pekińskiej, wybitna tłumaczka, m.in. nagrodzonej Literacką Nagrodą Nobla Olgi Tokarczuk.

 Studenci i dzieci

Wybór noweli Prusa nie był przypadkowy, kapituła Narodowego Czytania przy Ambasadzie RP w Pekinie chciała podkreślić ponadczasowy wymiar utworu, akcentując empatię jako wartość nadrzędną w relacjach międzyludzkich. Zebranych gości powitali Ambasador RP i Konsul Jakub Wysocki, który poprowadził całe spotkanie.

uczestnicy Narodowego Czytania

 

Uczestników przedstawiła kierownik Referatu ds. Nauki i Oświaty Maria Wejs-Domżalska, zaś krótkie wprowadzenie literaturoznawcze zaprezentował Kierownik Szkoły Polskiej i wykładowca Pekińskiego Uniwersytetu Języków Polskich Andrzej Ruszer.

Studenci polonistyki i prof. Yi Lijun

Zbiorowe

Wspólne czytanie zakończyło tradycyjne pamiątkowe zdjęcie, po którym Konsul zaprosił gości na III Piknik Polonijny.

 

Andrzej Ruszer, kierownik Szkoły Polskiej w Pekinie, Chiny

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego