Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

„Fajna Ferajna – Powstanie Warszawskie oczyma dziecka”– lekcja historii w Szkole Polskiej w Rzymie

Uczniowie Szkoły Polskiej w Rzymie uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii. Dzięki wsparciu Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie i projektowi realizowanemu przez rzymskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka i Kultury Polskiej działające w Szkole Polskiej w Rzymie, po raz kolejny zorganizowane zostało spotkanie z cyklu „Spotkanie z polskim twórcą” .

Fajna ferajna 1

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego była okazją do spotkania Konsula RP w Rzymie, Pani Agaty Ibek- Wojtasik, z uczniami Szkoły Polskiej w Rzymie. W ramach kolejnej edycji projektu „Spotkanie z polskim pisarzem”, dofinansowanego ze środków z funduszu polonijnego MSZ przez Wydział Konsularny RP w Rzymie a zrealizowanego przez Stowarzyszenie Nauczycieli, w Szkole Polskiej w Rzymie odbyło się spotkanie z autorką książki „Fajna Ferajna- powstanie warszawskie oczyma dziecka” p. Moniką Szumowską oraz reżyserem i producentką filmu powstałego na jej podstawie – panią Zofią Pęgowską i Tomaszem Stankiewiczem.

fajna ferajna 6

Autorom udała się sztuka niezwykła. Wprowadzili dzieci i młodzież do świata uczestników powstania- wówczas kilkuletnich dzieci- pozwalając współczesnym nastolatkom patrzeć na ten tragiczny czas ich oczyma. Uczniowie reagowali niezwykle emocjonalnie, z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o losach bohaterów książki i filmu a następnie obejrzeli film, który pozwolił im zobaczyć Powstanie Warszawskie 1944 oczyma ich rówieśników. To wspaniała lekcja historii, która na długo pozostanie w pamięci młodym Polakom z Rzymu.

fajna ferajna 2

fajna ferajna 4 1

Foto: nauczyciele, rodzice i uczniowie Szkoły Polskiej w Rzymie

Danuta Stryjak, kierownik Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga- Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie, Włochy

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego