Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Łotwa: Projekt edukacyjny „Wspólna klasa – najlepiej po polsku”

W dniach od 30 września 2019 r. do 03 października 2019 r. w Polskiej Szkole Podstawowej im. Rodu hr. Platerów w Krasławiu gościli uczniowie i wychowawcy Szkoły Podstawowej nr 3 Przymierza Rodzin na Bielanach w Warszawie.

IMG 20191001 145335

Głównym założeniem projektu była integracja młodzieży z Polski i Łotwy. W projekcie uczestniczyli uczniowie klasy 7 i 8. W ramach projektu młodzież brała udział w zajęciach warsztatowych, wycieczkach po Łatgalii. Szukali śladów polskości, które zachowały się na tych dawnych ziemiach Rzeczypospolitej, Inflantach Polskich.

men lewe z godłem

Projekt jest częścią programu Ministerstwa Edukacji Narodowej pn. „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”.

Uczniowie wraz z przewodnikiem poznali historię Krasławia, zapalili znicze na grobach żołnierzy polskich poległych w kampanii łatgalskiej. W Dyneburgu, w Domu Polskim, spotkali się z Państwem Ryszardem i Żanną Stankiewiczami, którzy opowiedzieli o swoich działaniach na rzecz zachowania i promowania polskości na Łotwie. Zapalili znicze na Słobódce – miejscu spoczynku żołnierzy polskich poległych w walce z bolszewikami w 1920 r. Poza tym uczestniczyli w zajęciach naukowych w Centrum Nauki Zinoo. Zwiedzili twierdzę dyneburską i Centrum Marka Rothko.

IMG 20191002 102014

IMG 20191003 163143

W Agłonie młodzież poznała metody wypiekania chleba w Muzeum Chleba. W chwili ciszy i zadumy pomodlili się w Sanktuarium Maryjnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

IMG 20191001 105957

IMG 20191003 141337

Mamy nadzieję, że relacje polsko – łotewskie, które zostały nawiązane, będą kontynuowane w przyszłości.

Joanna Szostak, nauczyciel skierowany przez ORPEG, Polska Szkoła Podstawowa im. Rodu hr. Platerów w Krasławiu, Łotwa

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego