Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Wanda: warsztaty plastyczne "Zwierzęta naszej dżungli"

W piątek 27 września br. uczniowie Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Wandzie (Argentyna) oraz zaproszeni goście, udali się do pobliskiego Muzeum Fauna Misiones. Celem wizyty było poznanie różnych gatunków zwierząt zamieszkujących dżunglę Misiones, niewielkiego obszaru objętego pod ścisłą ochroną. Bogactwo fauny i flory tych lasów tropikalnych jest imponujące, bo w muzeum można było podziwiać okazy takich zwierząt jak: jaguary, tapiry, tucany i inne.

20190927 170336

Uczestnicy warsztatów zarówno najmłodsi jak i dorośli, z zaciekawieniem słuchali i oglądali z bliska zwierzęta, które bardzo trudno jest w dzisiejszych czasach wypatrzeć w ich naturalnym środowisku. Jak zaznaczył dyrektor, zwierzęta w gablotach uległy niestety wypadkom w wyniku kolizji z samochodami i tak odnalezione znalazły się w ekspozycji muzeum.

Dopełnieniem wizualnych wrażeń było słuchanie odgłosów dżungli, co prawda, dochodzących ze współczesnych nośników dźwięku, ale równie interesujących. W szczególności śpiew ptaka o egzotycznie brzmiącej nazwie urutaú, wzbudził zaciekawienie.

20190927 173558

Po takim wstępie najmłodsi przystąpili do działania, a mianowicie do szkicowania i rysowania wybranego przez siebie okazu. Co dziwne, nie było problemu z wyborem zwierzęcia, które dzieci chciały uwiecznić na kartce za pomocą prostych przyborów. Mając również do dyspozycji profesjonalny warsztat pracy czyli sztalugi, poczuły się jak młodzi artyści. Efekt twórczych działań był zaskakujący, bo powstały bardzo estetyczne prace plastyczne.

20190927 172952

Na zakończenie zajęć w szkole czekała na wszystkich słodka niespodzianka. W międzyczasie odbyła się też ewaluacja zajęć, podczas której uczniowie wymieniali chórem zasady zachowania się w bezpośrednim kontakcie z bujną przyrodą regionu Misiones.

20190927 173128

A już wkrótce na życzenie dzieci zaplanowana będzie całodniowa wycieczka do parku krajobrazowego, aby wszystkimi zmysłami móc zachwycać się pięknem natury.

20190927 175714 2

Krystyna Archutowska, nauczycielka skierowana przez ORPEG, do pracy w Wandzie, Argentyna

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego