Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Nowy Jork: Narodowe Czytanie 2019 z Pierwszą Damą

23 września 2019 roku to dzień, który zapadł w pamięć uczniom Szkoły Polskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, a to z racji ich uczestnictwa w drugiej edycji „Narodowego Czytania” z Pierwszą Damą Rzeczypospolitej - Panią Agatą Kornhauser-Dudą.

Upalny dzień podgrzewał już i tak gorącą atmosferę, kiedy wszyscy szczęśliwcy stawili się przed wejściem do konsulatu odświętnie ubrani i z czerwonymi teczkami oznaczonymi widocznym logo szkoły. Do uczniów szkół polonijnych dołączyła Pani Prezydentowa oraz Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, Pan Maciej Gołubiewski.

grupa

Pani Prezydentowa wybrała nowelę Henryka Sienkiewicza pt."Sachem". Pierwsza Dama powiedziała, że wybrana na to wydarzenie nowela ma wyjątkowe znaczenie. Nie nawiązuje wprost do polskości, jednak ostrzega przed utratą tożsamości narodowej, gdyż napisana została w czasie, gdy nasz kraj znajdował się pod zaborami. Symbolicznie łączy też Polskę i Stany Zjednoczone poprzez postać Henryka Sienkiewicza. Pisarz przez niemal cztery lata podróżował po USA, a „Sachem” napisał po powrocie do kraju.

Jeremi Dziedzic

Relację z przebiegu poznajmy na podstawie spisanych ze spotkania wrażeń uczniów.

„Było tam wielu uczestników – większość to dzieci i młodzież- uczniów szkół polonijnych i Szkoły Polskiej , w której się uczę, ale najbardziej znaną osobą była Pierwsza Dama Polski. W trakcie spotkania wybrani uczniowie czytali nowelę pt. „Sachem” Henryka Sienkiewicza. Przeczytałem czwarty akapit, na naukę czytania poświęciłem dużo czasu. Poznałem wielu nowych ludzi. Miałem okazję porozmawiać z Panią Prezydentową, która zrobiła na mnie duże wrażenie.”

Jeremi Dziedzic kl.VIII SP

grupa2

„Uczniowie wraz z Panią Prezydentową odczytali tekst noweli pt. „Sachem” Henryka Sienkiewicza. Z naszej szkoły do czytania zostali wybrani: Julia Chichel i Jeremi Dziedzic. Pani Prezydentowa pięknie czytała w języku niemieckim.”

Emilia Przybycień kl.VII SP

  Julia Chicheł

„Miałam zaszczyt przeczytać fragment tekstu H. Sienkiewicza pod tytułem “Sachem.” Czytanie dla Pani Prezydentowej było dla mnie dużym wyróżnieniem. Takie chwile w życiu nie zdarzają się zbyt często, ale gdy są możliwe, to należy je wykorzystać. Teraz będę mogła wspominać i chwalić się, iż miałam okazję spotkać się z Panią Prezydentową i nawet mieć wspólne zdjęcie.”

Julia Chichel kl. II LO

“Wspólnie z młodzieżowym zespołem muzycznym odśpiewaliśmy pieśni polskie: „Polskie Kwiaty”, „Czerwona Róża”, „Płonie ognisko i szumią knieje”. Pani Prezydentowa z radością pomogła nam śpiewać. Dowiedziałam się, że Henryk Sienkiewicz podróżował po Stanach Zjednoczonych. Na zakończenie zrobiono nam zdjęcia i każdy z obecnych otrzymał upominek od Pani Prezydentowej, wręczony przez nią osobiście.”

Agata Modzelewska kl.VII SP

grupa4

Na koniec Pani Prezydentowa została obdarzona pamiątkowym zdjęciem, przedstawiającym społeczność szkoły w Nowym Jorku na zeszłorocznej Paradzie Pułaskiego.

Joanna Modzelewska, Szkoła Polska przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, USA

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego