Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

USA: Narodowe Czytanie 2019 w Szkole Polskiej im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago

Nasza szkoła aktywnie włączyła się w tym roku w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie organizowaną przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie.

SP Chicago czytanie 8

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką wybrali osiem lektur, wśród których znalazła się ulubiona nowelka naszych uczniów “Katarynka” Bolesława Prusa. Prezydent Duda tak opisał wybrane przez niego nowele: “Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.” Te słowa są szczególnie prawdziwe dla “Katarynki”, której niezwykłość artystyczna polega na tym, że ten krótki utwór stał się wzorcem postępowania, kodeksem etycznym dla wielu pokoleń Polaków.

SP Chicago czytanie 3

Wszyscy uczniowie, grono pedagogiczne i rodzice spotkali się w pięknie udekorowanej sali, gdzie mieli okazję wysłuchać dźwięków katarynki i zobaczyć krótki film przedstawiający współczesnych kataryniarzy. Narodowe Czytanie rozpoczęła pani Kierownik, Małgorzata Gołubowska, a następnie nauczycielki naszej szkoły odczytywały kolejne fragmenty utworu.

SP Chicago czytanie 9

Zaangażowanie lektorów i ich interpretacja “Katarynki” przeniosły słuchaczy w literacki świat przeżyć Pana Tomasza i niewidomej dziewczynki. Wszyscy uczestnicy wydarzenia muszą przyznać, że lektury szkolne mogą wzruszać i dostarczać ważnych w życiu refleksji.

SP Chicago czytanie 1

Małgorzata Gołubowska, Kierownik Szkoły Polskiej w Chicago, USA

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego