Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

NARODOWE CZYTANIE W ZDOŁBUNOWIE

Tak jak co roku, już od ośmiu lat, odbyło się w Zdołbunowie Narodowe Czytanie. Zorganizowało je Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Zdołbunowskiej, któremu przewodzi Prezes Zofia Michalewicz.
W sobotę, 07 września 2019 r., w siedzibie Towarzystwa pojawili sie uczniowie języka polskiego, ich rodzice oraz osoby zaprzyjaźnione.
Osoby uczące się  języka polskiego chętnie i z dużym zaangażowaniem  przygotowywały się do jak najlepszej interpretacji " Katarynki" Bolesława Prusa, bo taki utwór został zaprezentowany w całości.
Czytanie rozpoczęło odtworzone wystąpienie polskiej  Pary Prezydenckiej , a następnie nauczycielka  języka polskiego skierowana do pracy przez ORPEG, Maria Musiał, opowiedziała o polskiej tradycji Narodowego Czytania. Streściła też  czytaną nowelę Prusa, podkreślając  rolę nowelistyki w XIX wieku oraz zasługi autora dla polskiej kultury. Po tym wstępie zebrani wysłuchali z uwagą treści prezentowanego utworu.
Spotkanie stało się również pretekstem do rozmowy na temat organizacji rozpoczynającego się kolejnego roku nauki języka polskiego.

Maria Musiał
Nauczycielka skierowana przez ORPEG
do pracy w Zdołbunowie na Ukrainie

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego