Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Argentyna: uroczyste obchody założenia polskiego miasta

15 sierpnia br. mieszkańcy Wandy w Argentynie świętowali 83. rocznicę założenia miasta. To małe miasteczko usytuowane w argentyńskiej dżungli zostało ufundowane przez imigrantów z Polski, którzy przypłynęli do Buenos Aires w 1936 roku, a następnie przemieszczając się dalej na północ drogą wodną (statkiem „Guayra” po rzece Parana) dotarli do celu wędrówki, czyli do swojej drugiej ojczyzny z wyboru.

O niewyobrażalnie trudnych początkach pionierów Polaków, poszukujących za oceanem lepszego życia, opowiadał podczas głównych uroczystości odbywających się w klubie należącym do Stowarzyszenia Argentyńsko - Polskiego „Wanda”, Burmistrz Felipe Roberto Jeleñ.

Tego dnia pojawiło się wiele akcentów polskich. Uroczystości rozpoczęto mszą świętą, którą celebrowano w historycznym drewnianym kościółku Matki Boskiej Częstochowskiej w Wandzie. Wśród wielu przybyłych gości byli, niestety... już nieliczni Polacy (m.in. Helena Sawicka -
matka urzędującego Burmistrza), którzy do Wandy trafili wraz ze swoimi rodzicami i innymi krewnymi jeszcze przed II wojną światową.

To na ich cześć przygotowano w tym szczególnym dniu wiele atrakcji. Była pantomima z udziałem dzieci i młodzieży z miejscowego Domu Kultury, opowiadająca o przenikaniu się kultury polskiej do lokalnej. Przybyłym na uroczystości niezwykle podobały się pokazy tańców polskich w wykonaniu grupy „Balet Kowalewski”. Zaśpiewano także hymn Wandy, którego słowa po polsku brzmią:

„Nazwano Cię Wanda, bo twoje korzenie opowiadają ci o innej ziemi...”.

Uczniowie Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Wandzie pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego, wystąpili z krótkim programem artystycznym, wykonując na skrzypcach popularne utwory polskie, jak również śpiewając piosenki znane i lubiane, czyli „Wszystkiego najlepszego”, „Wszyscy Polacy” oraz nieodzowne „Sto lat!”.

Uroczystość wzbudziła wiele emocji i refleksji wśród widowni. Był czas na zadumę i nostalgię. Ale był czas przede wszystkim na radość!

Krystyna Archutowska, nauczycielka skierowana przez ORPEG do pracy w Wandzie, Argentyna

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego