Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Argentyna: wizyta gości z Uniwersytetu Szczecińskiego

W piątek 9 sierpnia br., Szkołę Języka i Kultury Polskiej w Wandzie odwiedzili znakomici goście: Pani prof. Adrianna Seniów – dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Pani dr Nina Pielacińska – prodziekan z tego samego Wydziału.

Panie przybyły z krótką wizytą, aby spotkać się z tutejszą Polonią i porozmawiać na tematy związane z kultywowaniem języka i kultury polskiej w prowincji Misiones. Wszyscy, którzy przybyli na to spotkanie chętnie opowiadali swoje rodzinne historie, wspominali także bardzo trudne początki egzystencji w Wandzie, jak również relacjonowali bieżące wydarzenia związane z działalnością szkoły i stowarzyszenia.
Nie mogło zabraknąć popisów artystycznych przygotowanych dla gości. Pan Aleksander Czerkies - „muzyczna dusza”, znany ze wspaniałych umiejętności gry na harmonijce ustnej, wykonał popularne biesiadne utwory polskie.

Potem nastąpiła wymiana upominków przywiezionych z Polski oraz ufundowanych przez Stowarzyszenie Argentyńsko - Polskie „WANDA”, które wręczyła Pani Maria Norma Jejer. W księdze pamiątkowej szkoły pozostał na trwale ślad piątkowej wizyty.
Panie podziękowały organizatorce spotkania, nauczycielce języka polskiego za prawdziwie polską gościnność, której doświadczyły podczas wizyty mówiąc, że „w Wandzie bije serce Polski” oraz że „troska o język ojczysty i kulturę narodową zasługuje na wyrazy najwyższego uznania”.

Na zakończenie tej wizyty, prof. Seniów i dr Pielacińska zostały zaproszone do obejrzenia miejsc historycznych związanych z polskimi pionierami (m.in. drewniany kościółek Matki Boskiej Częstochowskiej z 1945 r.). Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i niezwykle radosnej atmosferze. Wszystkim bez wyjątku, dopisywał doskonały humor. Dopełnieniem wieczoru było wspólne zdjęcie wykonane przed budynkiem szkoły.

Krystyna Archutowska, nauczycielka skierowana przez ORPEG do pracy w Wandzie, Argentyna

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego