Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Argentyna: spotkanie miłośników literatury polskiej z Gombrowiczem

W Szkole Języka i Kultury Polskiej w Wandzie, 5 sierpnia br. odbyło się kameralne spotkanie miłośników literatury polskiej, aby tym razem poczytać słynną powieść Witolda Gombrowicza pt.„Trans-Atlantyk”.

Okazją do spotkania była 50-ta rocznica śmierci tego wielkiego polskiego pisarza, który w Argentynie spędził niemal ćwierćwiecze. Sam póżniej wyznał, że nie planował tak długiego pobytu za oceanem...

Ostatecznie z różnych powodów jego argentyńska przygoda trwała aż do 1963 roku, kiedy to na zawsze opuścił "kraj tanga" jako pisarz prawie nieznany szerszemu gronu czytelników, udając się dalej do Berlina.

O różnych faktach i ciekawostkach z życia i twórczości Gombrowicza, przypomniał zgromadzonym gościom Luis Firka ze Stowarzyszenia Argentyńsko-Polskiego „Wanda”, przedstawiając zwięzłą biografię pisarza.

Aby móc dogłębniej zrozumieć złożoność tej wybitnej osobowości, pomocne było przywołanie podczas spotkania wyznanie pisarza.
Mianowicie Gombrowicz napisał o sobie, że: „Zależnie od miejsca, osób, okoliczności byłem mądry, głupi, prostak, wyrafinowany, milczek, niższy, wyższy, płytki, głęboki, byłem lotny, ociężały, ważny, żaden, wstydliwy, bezwstydny, śmiały lub nieśmiały, cyniczny, albo szlachetny...czymże nie byłem? Byłem wszystkim!”

Następnie uczestnicy spotkania z ogromną uwagą obejrzeli fragment wywiadu z Witoldem Gombrowiczem, który opowiadał m.in. o młodości, o negacji śmierci i nostalgii z nią związanej.

Kulminacyjnym punktem poniedziałkowego spotkania było czytanie na głos, przez kolejne osoby (m.in. Dyrektora Muzeum Imigrantów w Wandzie, Kazimierza Sawickiego), wyżej wymienionego tekstu Gombrowicza. Aby lepiej zrozumieć sens trudnych słów, którymi posługiwał się autor, goście zgłębiali lekturę "Trans-Atlantyku" w języku hiszpańskim. Niniejszy tytuł jak i inne książki Gombrowicza, po hiszpańsku i po polsku, zostały zakupione przez Ambasadę RP w Buenos Aires.

Na zakończenie tego interesującego spotkania poszczególni lektorzy chętnie i emocjonalnie komentowali swoje przemyślenia odnośnie przeczytanych fragmentów. Czyli wszystko poszło zgodnie z zamierzeniem Gombrowicza, którego "credo" nadal jest aktualne: „Sztuka moja jest i pozostanie protestem przeciwko temu właśnie światu”.

Spotkanie przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy we współpracy z Luisem Firką - członkiem naszego Stowarzyszenia "Wanda".


Krystyna Archutowska, nauczycielka skierowana przez ORPEG do pracy w Wandzie, Argentyna

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego