Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Rok 2020 - Rokiem Leopolda Tyrmanda

W 2020 przypada 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci polskiego pisarza, dziennikarza i publicysty. Leopold Tyrmand urodził się 16 maja 1920 w Warszawie, a zmarł 19 marca 1985 w Fort Myersi.

Zgodnie z uchwałą Sejmu RP (z dn. 25 kwietnia 2019) w kolejnym roku w Polsce obchodzony będzie "Rok Leopolda Tyrmanda" polskiego pisarza, twórcy takich książek jak: "Dziennik 1954", dedykowana Warszawie powieść "Zły","Cywilizacja komunizmu" czy też "Dziennik amerykański".

Jak napisał Pan Marceli Woźniak, autor biografii pisarza ("Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie" 2016) jego postawa i twórczość stanowiły wyzwanie rzucone ówczesnym ideologom "nowego" ustroju. Nadawała kolorytu w rzeczywistości PRL-u.
Pisarz od 1965 roku przebywał na emigracji. Tyrmand aktywnie działał w USA. Był wykładowcą na Uniwersytecie Stanowym Nowego Jorku i Uniwersytecie Columbia. Jego pasją była muzyka jazzowa.

„Był on nie tylko bezlitosnym krytykiem komunizmu, lecz także arbitrem warszawskiej elegancji, znawcą i namiętnym propagatorem zakazanego w czasach stalinowskich jazzu. Nikt, kto skłonny jest walczyć o godność własną i chce pozostać w zgodzie z własnym sumieniem, nie zgodzi się na to, żeby nazywać dzień nocą, ciemnotę kulturą, zbrodnię przyzwoitością, niewolę wolnością - na mocy dekretu komunistycznych władców".

31-1024x480 Tyrmand
Fot. archiwum Marcela Woźniaka

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego