Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Konferencja ORPEG w Warszawie, podsumowująca 30 lat pracy nauczycieli wśród Polonii i Polaków za granicą

W dniach 26–29 czerwca br. w Warszawie odbyła się Konferencja i spotkanie podsumowujące 30 lat pracy nauczycieli wśród Polonii i Polaków pracujących za granicą.

Konferencja miała bardzo uroczysty charakter, ponieważ mija dokładnie 30. rocznica skierowania pierwszych nauczycieli na Wschód, poza granice Polski. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą w Warszawie.

Jubileuszowy zjazd nauczycieli uroczyście otworzyła Pani Anna Aleksandra Radecka. Dyrektor ORPEG po przemówieniu wręczyła zgromadzonym nauczycielom podziękowania za całoroczną pracę.

Wszyscy obecni otrzymali drobne upominki w postaci aktówki z logiem ORPEG, a także wyjątkowy prezent sfinansowany ze środków Senatu RP, którym była książka pod tytułem "Spotkałem dobrych ludzi. Wspomnienie nauczycieli kierowanych do pracy wśród Polonii i Polaków” (Warszawa 2018). Publikacja ta ma szczególny charakter, ponieważ stanowi zbiór wybranych i osobistych wspomnień nauczycieli skierowanych na przestrzeni wielu lat do krajów, głównie na Wschód.

Wydarzeniem uświetniającym Jubileusz było spotkanie z Pierwszą Damą, Agatą Kornhauser-Dudą, które odbyło się 27 czerwca w Pałacu Prezydenckim. Nauczyciele i pracownicy ORPEG zostali powitani przez Panią Prezydentową pięknym i wzruszającym przemówieniem, w którym podziękowała im za trud i ciężką pracę: «Odwiedzając placówki oświatowe, gdzie nauczany jest język polski, zawsze jestem pod ogromnym wrażeniem. Dziękuję, że z tak niezwykłym zaangażowaniem, pasją i poświęceniem wykonują Państwo swoją pracę»- powiedziała Pierwsza Dama .
Każdy z uczestników mógł następnie nieco swobodnej porozmawiać z Małżonką Prezydenta RP. Opuszczając Pałac Prezydencki wszyscy nauczyciele zostali obdarowani drobnymi pamiątkami.

IMG 1924

Podsumowaniem wyjątkowego zjazdu była uroczysta konferencja «30 lat kierowania nauczycieli do pracy dydaktycznej wśród Polonii i Polaków za granicą», która miała miejsce 28 czerwca w Auli Jana Pawła II na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zaproszonych gości i wszystkich obecnych w Auli Jana Pawła II powitała Pani Dyrektor ORPEG, Anna Aleksandra Radecka. Następnie głos zabrali zaproszeni goście: senator RP profesor Jan Żaryn, Biskup Diecezji Kamienieckiej Jan Niemiec, prorektor UKSW ds. nauki i współpracy międzynarodowej ks. prof. Ryszard Czekalski, Dyrektor Biura Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Kancelarii Prezydenta RP Jan Badowski oraz Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej MEN Sebastian Kęciek.

W swoich wystąpieniach przekazywali wyrazy podziwu i szacunku dla nauczycieli za ich ciężką pracę, gratulowali wytrwałości i konsekwencji w dążeniu do wyznaczonych sobie celów, podkreślali znaczenie autorytetów w życiu młodego człowieka. Jednym z głównych motywów wypowiedzi prelegentów było to, iż nauczyciele są „Ambasadorami Polski” na świecie oraz pełnią ważną misję nauczania w języku polskim i podtrzymywania ducha polskości i patriotyzmu.

IMG 1909


Krótką historię kierowania nauczycieli do pracy poza granicami kraju przedstawił koordynator Wydziału do spraw Wspomagania oświaty polonijnej i polskojęzycznej ORPEG, Pan Mariusz Wychódzki. Prócz nakreślenia rysu historycznego związanego z 30-letnią działalnością i doświadczeniami z niej wynikającymi, określił także główne cele i założenia, które przyświecały zawsze nauczycielom skierowanym do pracy za granicą: nauka języka polskiego, rozbudzanie i utrwalanie poczucia przynależności narodowej oraz zachowanie polskich tradycji, zwyczajów i obyczajów. Jego wystąpienie zostało przyjęte owacją na stojąco i podziękowaniem za długoletnie wspieranie nauczycieli wyjeżdzających i pracujących poza granicami kraju.

IMG 2204 2

Następnie niezwykle osobistymi refleksjami na temat swojej pracy, sukcesów i trudności podzielili się nauczyciele — Pani Natalia Barcz i Pan Piotr Kowalik.
Uczestnikom konferencji czas umilił dziecięcy zespół «Jaskółki» z Domu Polskiego w Bielcach w Mołdawii wykonując z wielkim zaangażowaniem kilka pięknych piosenek zarówno w języku polskim, jak i mołdawskim.

Patronat nad całym wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, a patronat medialny TVP Polonia. Nauczyciele udzielali wywiadów dotyczących ich pracy, a czworo z nich zostało zaproszonych do studia, aby wziąć udział w nadawanym na żywo programie «Halo Polonia». Opowiadali w nim o specyfice działalności nauczyciela skierowanego do pracy poza granicami kraju.

Piotr Kowalik, nauczyciel skierowany do Łucka przez ORPEG, Ukraina

IMG 1823 2

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego