Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Argentyna: "Na dzień świętego Jana, zawżdy Sobótka palana”

Późnym popołudniem 24 czerwca br. w Szkole Języka i Kultury Polskiej w Wandzie, odbyło się spotkanie z okazji patrona dnia - św. Jana Chrzciciela. Uczniowie również mieli okazję poznać polskie zwyczaje i tradycje ludowe Nocy Świętojańskiej tj. palenie ogniska, tańce, puszczanie wianków na wodzie. Zapoznali się również z biografią św. Jana Chrzciciela, którego urodziny przypadają właśnie tego dnia.

Z uwagi na to, iż do argentyńskiej rzeki Tupicua, która przepływa przez Wandę jest dość daleko, aby puszczać wianki, nauczycielka języka polskiego postarała się, aby umilić czas dzieciom. Były więc wyścigi na wesoło, gry indywidualne oraz zespołowe, podczas których wokół emanowała naturalna dziecięca radość.

Następnie przed szkołą czekała kolejna niespodzianka - mini koncert młodych skrzypków z Wandy. Nara Portillo i Leonel Romero wykonali specjalnie na tę okazję dwa znane utwory. Podczas występów na twarzach dzieci można było uchwycić emocje i zaciekawienie. Dlatego młodzi artyści otrzymali zasłużone brawa za swoją wspaniałą grę.

Na zakończenie spotkania wszyscy razem zaśpiewali popularną piosenkę "Panie Janie". Mimo, że w różnych częściach Polski słowiańskie święto ma swoją własną nazwę (na Mazurach nazywane jest Palinocką, a na południu Polski - Sobótką), to bez względu na swą nazwę było doskonałą okazją do spotkania oraz wspólnej zabawy i nauki.

Krystyna Archutowska, nauczycielka skierowana przez ORPEG do pracy w Wandzie, Argentyna

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego