Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Ukraina: uczestnicy kursu języka polskiego z Iwano-Frankiwska w Polsce

Nauka języka polskiego na Ukrainie jest dla osób miejscowych istotnym wyznacznikiem, by poznać kulturę polską czy pomóc w podjęciu studiów, gdzie wymagana jest znajomość języka, a nawet otworzyć drzwi do lepszego życia. To właśnie Polska postrzegana jest jako ten kraj, który ma do zaoferowania interesujące perspektywy.

038 2

Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w jednym ze swoich zadań ma ofertę nauki języka na różnych poziomach znajomości. W roku szkolnym 2018/2019 zapotrzebowanie mieszkańców Iwano-Frankiwska było przede wszystkim na naukę polskiego, na poziomie A1, A2 i B1.

Kursanci mieli po cztery godziny lekcyjne tygodniowo, dodatkowo raz w tygodniu miała miejsce projekcja wybranego filmu polskiego oraz czynne uczestnictwo w imprezach organizowanych przez CKPiDE.

Egzaminy pisemne, potem ustne, a co za tym idzie - wszechobecny stres! I wreszcie mamy koniec!

Dyplomy, zaświadczenia potwierdzające znajomość języka polskiego na konkretnym poziomie, nagrody dla wyróżniających się kursantów wręczone zostały uczestnikom kursu w Polsce, podczas historycznej wycieczki do Przemyśla i Krasiczyna. To właśnie w pałacowych ogrodach Krasiczyna na tle wspaniałego kompleksu pałacowego miała miejsce uroczystość zakończenia kursu.

018

Spotkanie z przewodnikiem w fortach i twierdzy przemyskiej dodało nieco czeskiego kolorytu w osobie dobrego wojaka Szwejka. Potem historia miasta, spacer ulicami Przemyśla, również z przewodnikiem, zwiedzanie katedry, wystaw okolicznościowych spowodowało, że uczestnicy wycieczki zaczęli postrzegać miasto nie tylko z perspektywy „punktu przerzutu” na Ukrainę, ale przede wszystkim jako urokliwe, jedno z najstarszych polskich miast ze swoją ciekawą historią. Nawet ogromny upał nie był w stanie umniejszyć radości bycia w Polsce, dla niektórych po raz pierwszy.

001 2


Przysłowiowa łyżka dziegciu też się znalazła! To niewątpliwie wielogodzinne stanie na granicy polsko-ukraińskiej, z której do Przemyśla jest przecież „rzut beretem”. Jednak radość, zadowolenie, serdeczne podziękowania na ręce Pani Marii Osidacz, dyrektora placówki i deklaracja dalszej nauki w CKPiDE na kolejnych poziomach języka polskiego były dla organizatorów wycieczki najwyższym uznaniem. A więc do zobaczenia we wrześniu w kolejnym roku nauki 2019/2020, a tymczasem udanych wakacji!

Renata Klęczańska, nauczycielka skierowana do pracy dydaktycznej przez ORPEG do Iwano-Frankiwska, Ukraina

 

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego