Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Nowy Jork: Akcja "Jak nie czytam, jak czytam?!"

Społeczność Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Nowym Jorku postanowiła wziąć udział w IV edycji akcji czytelniczej, której patronuje miesięcznik „Biblioteka w Szkole”. Hasło akcji bardzo nam się spodobało, bo jest takie trochę zaczepne, nonszalanckie, no a przede wszystkim – dziecięce i młodzieżowe: "Jak nie czytam, jak czytam?!"

W tym roku udział w akcji wspólnego, jednoczesnego czytania książek przez dzieci i młodzież zgłosiło się ponad 3 tysiące różnych instytucji – bibliotek, szkół, przedszkoli, świetlic czy domów kultury, głownie z Polski i Europy.

Z naszej półkuli zgłosiły się do przeprowadzenia akcji tylko dwie szkoły, w tym nasze nowojorskie SPK. Cieszymy się, iż dołączyliśmy do innych czytających po polsku młodych ludzi i po cichu liczymy, że za nami pójdą szkoły społeczne z metropolii nowojorskiej, a później szkoły konsularne oraz społeczne z całej Ameryki Północnej i Południowej.

W tym roku nasza placówka edukacyjna, która składa się ze szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum ogólnokształcącego, otrzymała dofinansowanie dla szkolnej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Licząca 7,500 woluminów biblioteka SPK wzbogaci się wkrótce o wiele nowych egzemplarzy lektur szkolnych, współczesnych książek dla dzieci i młodzieży, a może nawet nowości czytelniczych dla rodziców i nauczycieli. Wszystko oczywiście w języku polskim, który jest dla naszych uczniów językiem odziedziczonym. Nasi uczniowie otrzymują również tradycyjnie nagrody w postaci polskich książek w różnych konkursach oraz na zakończenie roku szkolnego. Na ich zakup zdobywają fundusze rodzice, a także samorząd uczniowski. W związku z tym, że zajęcia w naszej szkole odbywają się tylko w soboty, a różnica czasowa miedzy czasem polskim i czasem Wschodniego Wybrzeża USA wynosi aż 6 godzin, nie było możliwe jednoczesne przeprowadzenie przez nas akcji w tym samym dniu, co w Polsce, czyli w piątek 7 czerwca o godz. 10:00.

No cóż, o godzinie 4:00 nad ranem wszyscy nasi uczniowie smacznie sobie spali! Nowy Jork swoje pierwsze bicie rekordu w jednoczesnym czytaniu książek polskich zorganizował więc w sobotę 8 czerwca o godzinie 10:00 rano. Zasiedliśmy tego dnia wszędzie, gdzie zwykle nie wolno nam siadać – na schodach i w korytarzach. Najpierw pokazaliśmy wszystkim nauczycielom i sobie nawzajem (dzięki wykonanym na akcję plakatom), że jednak czytamy i to w dwóch językach oraz że „Czytanie jest MEGA!” Niektórzy uczniowie przynieśli tego dnia swoje własne, ukochane książki z dzieciństwa, inni wypożyczyli sobie coś na tę okazję ze szkolnej biblioteki. Nowe, jeszcze pachnące farbą drukarską lektury czytała na schodach prowadzących do biblioteki klasa siódma.

Było tych naszych czytelników polonijnych całkiem sporo. Klasa 3, klasa 4, klasa 5 oraz klasa 6 zasiadły w głównym holu na drugim piętrze. Klasa pierwsza i ósma usiadły sobie w bocznym holu, gdzie mamy prezentację rezultatów akcji ekologicznej na Dzień Ziemi 2019 r. Wśród nich znalazł się jeden niewidomy uczeń, który czytał tekst lektury w brajlu! Spora grupa młodzieży nie mogła jednak uczestniczyć w tegorocznej akcji, ponieważ oddział licealny oraz klasa 3 gimnazjum miały zaplanowane próby przygotowujące do uroczystości zakończenia nauki w naszej szkole. Mamy też jeden oddział, który ma zajęcia popołudniowe, więc rano uczniowie byli nieobecni. Do SPK w Nowym Jorku uczęszcza ogółem 167 uczniów, ale liczba uczestników tegorocznej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam?!” wyniosła 103 osoby. Takiej frajdy dawno w szkole nie mieliśmy! Uczniowie żałowali tylko, że nie pozwolono im siedzieć w oknach, jak młodzieży na jednym z reklamujących akcję plakatów. Dobra wiadomość jest taka, że już zaplanowaliśmy wyjście do parku nad East River niedaleko szkoły, aby za rok czytać książki po polsku na szkolnym pikniku „w pięknych okolicznościach przyrody” i z imponującym widokiem na Manhattan w tle! Pozdrawiamy serdecznie całą redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole” oraz wszystkich uczestników. Dziękujemy za tak wspaniałą akcję i do zobaczenia za rok!

Elżbieta Serdak, kierownik Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Nowym Jorku, USA

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego