Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Argentyna: Dzień Bociana Białego

"(...) i my tak wiemy, że bocian biały jest symbolem polskiej chwały, to tutaj jest 
jego kraj ukochany” i „Powróciły do domu bociany, z zamorskiej powróciły ziemi”.

Uczniowie Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Wandzie świętowali po raz kolejny Dzień Bociana Białego. Święto Bociana zostało zainicjowane przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” i obchodzone jest w Polsce od 2003 roku.

Na początek warsztatów dzieci postanowiły upodobnić się, choć trochę do bocianów, wykonując z papieru czapki z charakterystycznym czerwonym dziobem. W ten sposób wcieliły się w postać najbardziej znanego wśród polskich ptaków.

Następnie najmłodsi obejrzeli filmy dokumentalne ukazujące zwyczaje bocianie, a także ułożyły puzzle przedstawiające słynny obraz polskiego malarza - realisty Józefa Chełmońskiego. W miedzyczasie podśpiewywały znaną i popularną piosenkę "Kle, kle, boćku ...".

Ale najwięcej emocji wzbudziło pieczenie „busłowych łap”, czyli drożdżowych bułeczek w kształcie bocianich łap. Dawniej pieczono je wczesną wiosną, ciesząc się na powrót bocianów do Polski oraz na 25 marca, kiedy to obchodzone jest święto Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Stąd też powiedzenie: „Na Zwiastowanie przybywaj bocianie".

Łącząc przyjemne z pożytecznym, uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat życia bociana - polskiego symbolu wiosny, szczęścia i dzieci.

Krystyna Archutowska, nauczycielka skierowana przez ORPEG do pracy w Wandzie, Argentyna

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego