Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Ukraina: Małżonka Prezydenta RP z wizytą w CKPiDE w Iwano-Frankiwsku

W ramach swojej wizyty na Ukrainie Pani Agata Kornhauser-Duda w dniu 7 czerwca br. odwiedziła Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, placówkę aktywnie działającą na rzecz rozwoju kultury polskiej w mieście, obwodzie i Ukrainie. Małżonka Prezydenta zapoznała się z działalnością Centrum, spotkała się z uczestnikami Forum Młodych Polaków na Ukrainie, a także obejrzała widowisko historyczne przedstawiające dzieje Stanisławowa od chwili powstania do współczesności.

"Dziękuję Państwu za krzewienie polskości, nauczanie języka polskiego, opiekę nad osobami starszymi oraz za opiekę nad miejscami pamięci narodowej. Przede wszystkim chciałabym podziękować młodym naszym rodakom, że choć urodzeni na Ukrainie, tak bardzo interesują się krajem swoich przodków" – powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

W pierwszej części spotkania młodzi liderzy z różnych stron Ukrainy zaprezentowali założenia Forum Młodych Polaków oraz opowiedzieli o jego realizacji. Podczas spotkania dyskutowano na temat Forum jako innowacyjnego instrumentu pracy z młodzieżą polską na Ukrainie.

W drugiej części - wolontariusze, uczniowie szkoły nr 3 i osoby zaprzyjaźnione z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego przedstawili widowisko „Kresy Kresów. Stanisławów jednak żyje”, opowiadające historię miasta w odsłonach filmowych, teatralnych, tanecznych, poetyckich i sceniczno-wokalnych. Scenariusz tego wydarzenia opracowała nauczycielka języka polskiego Renata Klęczańska, skierowana do pracy przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, która jednocześnie była reżyserem spektaklu.

"To dla mnie wielki zaszczyt, że mogłam wystąpić przed małżonką Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Była to również ogromna odpowiedzialność i wyzwanie, więc się trochę stresowałam" – powiedziała wolontariuszka CKPiDE.

Na zakończenie wizyty Agata Kornhauser-Duda podziękowała dzieciom, młodzieży oraz pracownikom Centrum za wysiłek, jaki włożyli w zaprezentowanie tak wspaniałego przedstawienia. – Wasza praca i godne podziwu zaangażowanie są piękną ilustracją patriotycznych postaw i wartej naśladowania pracy dla dobra wspólnego – podsumowała Małżonka Prezydenta.

Małżonce Prezydenta RP towarzyszyli Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta, minister Adam Kwiatkowski oraz Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie, radca-minister Rafał Wolski.

Renata Klęczańska, nauczycielka skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG do Iwano-Frankiwska, Ukraina

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego