Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Berlin: finał projektu „Godność Wolność Niepodległość 2019”

W środę 29.05.2019 r. w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie podczas Festiwalu Pieśni i Piosenki „Na polska nutę” odbył finał projektu „Godność Wolność Niepodległość”. W uroczystości wzięła udział Konsul do Spraw Polonii Pani Jowita Wencius.

W słowach skierowanych do uczniów i rodziców pogratulowała wszystkim biorącym udział podkreślając jednocześnie znaczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Były wydarzenia w historii Polski, kiedy nasz kraj nie był krajem wolnym. Wiele lat zaborów, okupacji czy komunizmu to czasy trudne, okupione wielkim cierpieniem oraz śmiercią wielu Polaków. Nasi rodacy nie poddawali się, prowadzili walkę narażając niejednokrotnie swoje życie. Ich ogromne poświęcenie spowodowały, że Polska stała się wolnym krajem. Zawdzięczamy to wielu znanym i mniej znanym osobowościom. Takie też było założenie konkursu. Uczniowie naszej szkoły w grupach lub indywidualnie w ramach konkursu „Bohaterowie Niepodległej Polski”, mięli za zadanie przygotować opis wybranej osoby, która swoją postawą i działaniem zasłużyła na miano bohatera.

Wśród wybranych postaci pojawili się min.: Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, ks. Jerzy Popiełuszko, Józef Piłsudski , Fryderyk Chopin czy Tadeusz Kościuszko.

Wszystkim jesteśmy winni pamięć i hołd, ceńmy ich i wspominajmy, a ocalimy historię od zapomnienia. W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie uczestniczący i obecni w zajęciach szkolnych w dniach 8 i 9 maja 2019r. Nagrody do projektu ufundowała Rada Rodziców naszej szkoły, która wręczyła je uczniom najpiękniejszych projektów z danej klasy wyłonionych przez szkolne jury. Wszystkim uczniom biorącym udział gratulujemy.

Izabella Elsner, Szkolny Punkt Konsultacyjny w Berlinie, Niemcy

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego