Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Meksyk: konkurs recytatorki w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym przy Ambasadzie RP

Ekspresja emocji wyrażana w języku dziecka wchodzi  czasami w utarte ścieżki słowne. Dlatego uroczystości rocznicowe dużych wydarzeń  i tych mniejszych, powinny być uwieńczone taką aktywnością intelektualną, która zaprowadzi ucznia w te rejony intelektulane, których na co dzień nie aktywizuje. I właśnie zmagania recytatorskie dają znakomitą ku temu okazję.

Zorganizowany w ramach programu „Niepodległa 2017 – 2021” tegoroczny konkurs przeniósł nas do polskich miast, przypomniał postacie historyczne oraz wskazał – jak w wierszu „Polska” Antoniego Słonimskiego – że ojczyzna może leżeć również pomiędzy kartami słownika naszego języka.

Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe. Wśród młodszych uczestników dominowały krótkie wiersze polskich klasyków literatury dziecięcej. Niełatwe, naszpikowane archaizmami i wyrazami dźwiękonaśladowczymi utwory, stanowiły duże wyzwanie dla naszych podopiecznych, z którym poradzili sobie jednak koncertowo.

W wystąpieniach starszych uczniów pojawiły się natomiast słowa poważne i pojęcia wzniosłe. Wybrzmiał ton wysoki, znaczony nazwiskami Zbigniewa Herberta czy Jana Polkowskiego. Młodzi ludzie z przejęciem, ale bez emfazy i niepotrzebnego, taniego aktorstwa, przypomnieli pamiętny apel z „Przesłania Pana Cogito”, aktualizując pytania o właściwe strategie zachowania się jednostki w czasie kryzysu i nadużyć władzy.

Tegorocznymi laureatami zostali Izabela Vazquez-Olzacka i Javier Frechilla Kałamarz. Ich recytacje charakteryzowały się nie tylko znakomitym opanowaniem tekstu na każdym poziomie języka mówionego, ale były zarazem ubarwione ciekawym strojem i niebanalnym, delikatnym gestem. Serdecznie gratulacje dla laureatów!

Hanna Kot-Arredondo, kierownik SPK w Meksyku

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego