Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Strasburg: wizyta w Bibliotece Narodowej i Uniwersyteckiej (BNU)

Uczniowie klas najstarszych udali się w sobotę 25 maja z wizytą do Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej (BNU) w Strasburgu. Nasz przewodnik i pracownik biblioteki, który odpowiada za zbiory, opowiedział o tragicznej historii biblioteki oraz o najważniejszych remontch przeprowadzonych w 2011 roku. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie etapy musi przejść każda nowa książka, zanim trafi na półkę. Mieliśmy możliwość zwiedzić nie tylko wypożyczalnię i czytelnie rozmieszczone na kilku piętrach, ale także magazyny, w których są przechowywane książki, nawet z XV wieku.

Głównym celem wyprawy było jednak zapoznanie się z najstarszymi polskimi zbiorami BNU w Strasburgu, których może pozazdrościć niejedna biblioteka w Polsce. Wśród nich można wymienić pierwsze wydanie dzieła Mikołaja Kopernika: „De revolutionibus orbium coelestium” z 1543 r., kalendarz astrologiczny Józefa Choynackiego z 1735 r. czy drukowaną broszurę z relacji ślubu króla Ludwika XV z Marią Leszczyńską, który miał miejsce w Strasburgu.

Wiele osób nie wie, że biblioteka w Strasburgu (BNU) jest bogato wyposażona w zbiory w języku polskim, co roku uzupełniane o najnowsze pozycje, które ukazują się na rynku polskim. Ponadto zapisy są otwarte dla wszystkich, dlatego gorąco zachęcamy uczniów i rodziców do korzystania z tej biblioteki!


Anna Cieplińska, p.o. kierownika Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Paryżu z siedzibą w Strasburgu, Francja

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego