Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Rosja: Jubileusz 50-lecia Szkoły Polskiej w Moskwie

W sobotę 25 maja 2019 roku swój jubileusz 50-lecia obchodziła Szkoła Polska w Moskwie, jedna z najstarszych tego typu placówek w Europie i na świecie.

Uroczysta akademia z tej okazji odbyła się w sali Instytutu Polskiego w Moskwie. Po odśpiewaniu hymnu państwowego Kierownik SPK w Moskwie pani Barbara Waliczko powitała rodziców, grono pedagogiczne i gości honorowych, którzy przybyli na tę szczególną uroczystość. W akademii udział wzięli: Ambasador RP w Rosji pan Włodzimierz Marciniak, pracownicy dyplomatyczni Nuncjatury Apostolskiej w Moskwie, Radca Ambasady RP w Moskwie dr inż. Radosław Ocieczek, Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Moskwie pan konsul Marcin Nosal, Dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie pan Piotr Skwieciński, proboszcz Katedry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Moskwie ks. Włodzimierz Kabak, przedstawicielka Polskiej Policji w Moskwie pani Kinga Badeńska, Attaché Obrony, Wojskowy, Morski I Lotniczy przy Ambasadzie RP w Moskwie Grzegorz Wierzbicki, Prezes Kongresu Polaków w Rosji pani Halina Subotowicz-Romanowa, przedstawiciele Misji Katolickiej w Moskwie, Polonia Moskiewska, w tym chór polonijny „Baśki” i Polonijny Klub Seniora w Moskwie, przedstawiciele polskich mediów akredytowanych w Moskwie.

Na początku uroczystości rodzice i uczniowie z dumą odczytali listy gratulacyjne: Marszałka Senatu RP pana Stanisława Karczewskiego, Podsekretarza Stanu MEN, pana Macieja Kopcia, Dyrektora ORPEG w Warszawie pani Anny Aleksandry Radeckiej, Przewodniczącej Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą poseł Anny Schmidt-Rodziewicz, Przewodniczącej Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą pani senator Janiny Sagatowskiej, Prezesa Zarządu Fundacji „Rodzice Szkole” pana dr Wojciecha Starzyńskiego,

Wyświetlona przez przewodniczącego Rady Rodziców pana Roberta Isajuka prezentacja multimedialna, pokazała „Jak to było 50 lat Szkoły Polskiej w Moskwie”.

Uczniowie SPK w Moskwie przygotowali część artystyczną, w której aktywnie uczestniczyli rodzice oraz członkowie Rady Rodziców. Deklamowali wiersz Jana Lechonia „Hymn Polaków na obczyźnie”. Jednym z punktów programu było odczytanie znanych wszystkim Polakom fragmentów „Pana Tadeusza” w języku polskim, angielskim, rosyjskim, a także tatarskim.

Ogromny entuzjazm wywołał „Polonez Ogińskiego” wykonany przez uczniów klasy trzeciej. Szkolną uroczystość uświetnił występ Polonijnego Klubu Seniora w Moskwie oraz chóru polonijnego „Baśki”. Wspólne śpiewanie polskich pieśni: „Orkiestry dęte”, „Kwiaty polskie”, „Żeby Polska była Polską” z udziałem publiczności nadały szczególny charakter uroczystości. Zainteresowanie wzbudzała wystawa zdjęć pokazująca życie szkoły na przestrzeni 50 lat. Nie zabrakło także urodzinowego tortu.

Anna Gross, nauczycielka języka polskiego skierowana przez ORPEG w Moskwie, Rosja

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego