Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Białoruś: Witaj maj!- zakończenie roku szkolnego w Baranowiczach

Pod takim hasłem 19 maja br., w Społecznej Szkole Polskiej im. T. Reytana w Baranowiczach, odbyło się wyjątkowe wydarzenie – zakończenie roku szkolnego uczniów klas 11., tegorocznych maturzystów. Uroczystość połączono z obchodami 228. rocznicy Konstytucji 3 Maja, Dniem Flagi RP oraz Dniem Polonii i Polaków za Granicą

Dyrektor szkoły Eleonora Jarmolicz otwierając spotkanie, przywitała serdecznie nauczycieli, uczniów, rodziców, zaproszonych gości i pozostałych uczestników. Rangę wydarzenia podkreśliła obecność gości z Konsulatu Generalnego RP w Brześciu: Konsul Edyty Wodzyńskiej- Andrejewej i Olgi Kuwaszowej. Uroczystość uświetniły również swoją obecnością: założycielka i wieloletnia dyrektor SSP im. T. Reytana w Baranowiczach Elżbieta Dołęga – Wrzosek, wieloletnia dyrektor Domu Polskiego i prezes Oddziału ZPB w Baranowiczach Teresa Sieliwończyk oraz obecna prezes Oddziału ZPB Elżbieta Gołosunow.

Odśpiewanie hymnu państwowego RP rozpoczęło oficjalną część uroczystości. Nawiązała ona ściśle do polskich majowych świąt narodowych. Uczniowie klas 10. i 11. przedstawili inscenizację, która przybliżyła najważniejsze fakty związane z ogłoszeniem, znaczeniem i twórcami Konstytucji 3 Maja. Po występach uczniów, chór Kraj Rodzinny zaprezentował wiązankę polskich pieśni patriotycznych: „ Witaj majowa jutrzenko”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „ Hej, chłopcy bagnet na broń” , „ Modlitwa obozowa”. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Pani Konsul podziękowała rodzicom i nauczycielom za ich trud włożony w wychowanie i naukę absolwentów szkoły. Zwracając się do uczniów, pogratulowała im ukończenia szkoły i osiągniętych w nauce sukcesów. Podkreśliła, że stoją oni przed pierwszą bardzo ważną życiową decyzją – przed wyborem kierunku studiów. Wybór ten otwiera przed nimi nowy etap ciekawego życia, ale równocześnie niesie ze sobą bardzo dużą odpowiedzialność. Po przemówieniach pani dyrektor i pani Konsul dokonały aktu wręczenia maturzystom Świadectw ukończenia szkoły. Każdy z uczniów został nagrodzony gromkimi brawami. Atmosfera tej ceremonii była bardzo radosna i wzruszająca. Na jej zakończenie nauczycielki oraz panie: Elżbieta Dołęga- Wrzosek i Teresa Sieliwończyk otrzymały upominki ufundowane przez Konsulat Generalny RP w Brześciu. Część artystyczną rozpoczął popis aktorskich zdolności w wykonaniu uczennic klasy 2. , które zaprezentowały pełną humoru inscenizację wiersza J. Brzechwy pt. „Żaba”.

Wokalnymi zdolnościami popisali się natomiast uczniowie szkolnych chórów: „Słoneczko”, „Słoneczko-Junior” i „Dlaczego”. Maturzyści pochwalili się swoimi zdolnościami w tańcu nowoczesnym, w walcu wykonanym do melodii z „Nocy i dni” oraz w piosence kończącej całą uroczystość. Pamiątkowe zdjęcia maturzystów z nauczycielami, gośćmi i rodzicami były miłym i radosnym dopełnieniem całości. Uroczystości towarzyszyła podniosła i wzruszająca, ale jednocześnie bardzo radosna, rodzinna i ciepła atmosfera.

Wszystkim tegorocznym absolwentom Społecznej Szkoły Polskiej im. T. Reytana w Baranowiczach życzymy szczęśliwie zdanych egzaminów końcowych, dostania się na wymarzony kierunek studiów oraz udanych wakacji.

Halina Porębska, nauczycielka skierowana przez ORPEG do pracy dydaktycznej w Baranowiczach na Białorusi

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego