Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Kraków: szczęśliwe laureatki "Patria Nostra 2019" z Ałmaty

Uczennice kl. 11 z Gimnazjum nr 23 w Ałmaty w dniu 16 kwietnia br., podczas uroczystej Gali Finałowej, dumne i szczęśliwe, stanęły na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie. Spośród 75 drużyn ich praca została wyróżniona i doceniona.

W wyniku demokratycznego głosowania, zostały laureatkami III miejsca Międzynarodowego Konkursu Historycznego, organizowanego przez Fundację "Patria Nostra".

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu filmu lub animacji komputerowej, dotyczącej ważnego wydarzenia z historii Polski, które miało miejsce w jednym z 52 tygodni roku. Drużyna nr 5, w skład której weszły: Angelina Frankowska, Julia Korotina i Vlada Yermolayeva oraz opiekun, nauczyciel ORPEG, Natalia Barcz, miała za zadanie przygotować animację na temat "Bona Sforza d'Aragona - królowa Polski i jej zasługi dla kraju".

IV edycja Konkursu Historycznego Patria Nostra adresowana jest do polskiej młodzieży z Mazowsza, Małopolski, Wielkopolski, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, państw Unii Europejskiej i USA. Celem Konkursu jest rozpowszechnianie wiedzy o historii i kulturze Polski, krzewienie patriotyzmu, etyki chrześcijańskiej, budowa poczucia wspólnoty wśród młodych Polaków. Nagrodzone prace konkursowe są emitowane na telebimach reklamowych w największych polskich miastach. Gale finałowe konkursów odbywają w roku szkolnym 2018/2019 się w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Dla uczniów polonijnych z całego świata to nie tylko okazja do zmierzenia swoich sił i podjęcia rywalizacji w nauce historii, ale także możliwość praktykowania mówienia w języku polskim w naturalnym środowisku.
To także wartość poznania rówieśników z Polski oraz innych państw i nawiązanie przyjaźni, które stają się dodatkowym impulsem do rozwijania umiejętności językowych.

Dziękujemy Fundacji "Patria Nostra" oraz Konsulatowi RP w Ałmaty za możliwość przybycia do Grodu Kraka i cieszenia się glorią.

Natalia Barcz, nauczycielka języka polskiego skierowana przez ORPPEG do pracy dydaktycznej w Ałmaty, Kazachstan

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego