Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Włochy: Szkoły Polskie w Rzymie i Ostii na uroczystościach 75-rocznicy bitwy o Monte Cassino

Uczniowie, nauczyciele i rodzice wraz z kierownikami Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Rzymie i Ostii - Panią Danutą Stryjak i Panią Martą Czajczyńską, wzięli udział w uroczystościach 75-rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Głównymi bohaterami uroczystości byli uczestnicy walk z 1944 roku. W ich imieniu podpułkownik prof. Wojciech Narębski, jeden uczestników walk o wzgórze Monte Cassino przekazał licznie przybyłej młodzieży w testamencie misję przechowywania pamięci wysiłku żołnierzy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.
Uroczystość objął patronatem honorowym Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Pierwszą Damą, Agatą Kornhauser- Dudą powitał na cmentarzu wojskowym - "na tej ziemi, która do Polski należy" - prezydenta Republiki Włoskiej, Sergio Matarellę wraz z córką.

Obecność dwóch prezydentów, odśpiewanie hymnów, polskiego i włoskiego dla uczniów naszej szkoły w większości polsko- włoskich obywateli miała szczególne znaczenie. To wyraźne podsumowanie misji naszej szkoły, czyli budowania tożsamości łączącej obie kultury i tradycje.

Jesteśmy pod wrażeniem postawy cichych bohaterów tych uroczystości, to jest harcerzy, przybyłych ze wszystkich stron świata - pełniących wartę przy grobach poległych, opiekujących się kombatantami, pełniących służbę pomocniczą i medyczną. To wspaniała młodzież, która jest chlubą Rzeczypospolitej.

Danuta Stryjak, kierownik Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Rzymie, Włochy

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego