Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Kazachstan: IX Festiwal Polskiej Pieśni “Polonia Śpiewająca” w Kokszetau

11 maja br. w Kokszetau odbył się IX Festiwal Polskiej Pieśni „Polonia Śpiewająca”, corocznie organizowany przez Stowarzyszenie Polaków Obwodu Akmolińskiego w Kazachstanie. Festiwal poprzedziła prezentacja prac przedstawicieli różnych nacji, w tym twórców ludowych. Na stoiskach można było obejrzeć, a także zakupić wyroby sztuki ludowej oraz wyroby spożywcze. Dochód przeznaczony był na dalszą działalność stowarzyszeń oraz cele charytatywne. W obszernym holu uczestnicy i goście obejrzeli wystawę, poświęconą przebywającym na Syberii Polakom, którzy dzięki prowadzonym tutaj badaniom, wnieśli duży wkład w światowy rozwój nauki.

W radosnej atmosferze rozpoczęto festiwal, stanowiący coroczne święto tutejszej Polonii. W tym roku okazji do świętowania było wiele: Stowarzyszenie Polaków Obwodu Akmolińskiego obchodzi trzydziestolecie swojej działalności, a zespół "Polanie", grupa folklorystyczna kierowana przez p. Ludmiłę Suchowiecką,świętuje swoje dziesięciolecie. Z tej okazji młodzież należąca do zespołu przygotowała specjalny program, który został zaprezentowany podczas festiwalu.

Na koncercie pojawili się liczni goście m.in. dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granica MSZ RP pani Iwona Kozłowska, pan ambasador RP w Kazachstanie Selim Chazbijewicz, pani konsul RP Anita Staszkiewicz. Goście z Polski odwiedzili uprzednio siedzibę ośrodka oświaty polskiej przy Stowarzyszeniu Polaków w budynku Związku Narodów Kazachstanu, nazywanym Domem Przyjaźni. Na festiwal przybyli także przedstawiciele lokalnych władz, prezesi innych stowarzyszeń narodowych, mających swoją siedzibę w Domu Przyjaźni (jest ich tam dwanaście), a także goście specjalni, między innymi poprzedni prezesi Stowarzyszenia Polaków. Po przywitaniu wygłoszonym przez prezesa Stowarzyszenia Polaków Obwodu Akmolińskiego, Aleksandra Suchowieckiego, na scenie pojawili się zaproszeni goście, wygłaszając okolicznościowe mowy, składając życzenia z okazji jubileuszu trzydziestolecia. Z tej okazji na scenie ustawiono wykonane z balonów drzewo, na którym mówcy zawiązywali wstążki, mające symbolizować życzenia i gratulacje.

Po części oficjalnej rozpoczęto część artystyczną. Program był wyjątkowo urozmaicony. Złożyło się na niego ponad trzydzieści występów o bardzo różnorodnym charakterze. Uczestnicy przyjechali z wielu ośrodków polonijnych całego Kazachstanu, bowiem festiwal ma zasięg ogólnokrajowy.

W wydarzeniu wzięli udział także członkowie grup artystycznych innych narodowości. Zespół "Polanie" zaprezentował między innymi taniec zbójnicki z ciupagami, który publiczność przyjęła entuzjastycznie. Mimo że zespół działa już dziesięć lat, podejmuje ciągle nowe inicjatywy. Jedną z nich jest powstanie grupy, która zadebiutowała w tym roku na scenie: „Czerwone Korale”. W jej skład wchodzą uczennice i uczniowie kursów języka polskiego, prowadzonych w ośrodku oświaty przy Stowarzyszeniu (osoby dorosłe). „Czerwone Korale” przygotowały utwór ludowy, połączony z inscenizacją, prezentującą polskie obyczaje ludowe.
Oprócz nieodłącznych klimatów ludowych, na scenie pojawiły się także utwory reprezentujące kulturę masową – popularne polskie piosenki i taniec nowoczesny. Program urozmaiciły także grupy wokalne i taneczne reprezentujące inne nacje, zgromadzone w Domu Przyjaźni. Oprócz polskiego na scenie zabrzmiały więc także inne języki, w tym egzotyczny tatarski, kazachski czy niemiecki. W występach obcojęzycznych znajdowaliśmy akcenty polskie, będące ukłonem w stronę gospodarzy.

Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć profesjonalną oprawę całej imprezy – prowadzenie koncertu w trzech językach – polskim, rosyjskim i kazachskim, a także imponującą scenografię oraz sprawną obsługę muzyczną imprezy.

Zbigniew Kruszewski, nauczyciel skierowany przez ORPEG do pracy w Kokszetau, Kazachstan

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego