Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Kazachstan: “Wszyscy tu przyszliśmy, aby Was powitać (...) wita Pierwomajka, pięknie Wam się kłania...”

W dniu 12 maja br. uczniowie języka polskiego i zespół "Polonia" donośnym śpiewem powitali oficjalną delegację z Polski w Pierwomajce. Wśród szanownych gości, którzy przybyli do nas z Polski byli: pani Iwona Kozłowska - Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, pani Grażyna Orłowska - Sondej, Prezes Fundacji “Studio Wschód” oraz pani Anita Staszkiewicz – Konsul Generalny RP w Nur-Sułtanie.

Wizytę rozpoczęto od mszy św. w kościele w Pierwomajce. Kolejnym punktem było spotkanie w Domu Polskim, gdzie uczniowie zaprezentowali okolicznościowe wiersze i pieśni polskie. Po występach goście oddali hołd i złożyli kosz biało- czerwonych kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary stalinowskich represji oraz odwiedzili cmentarz na którym spoczywa wiele polskich rodzin.

Szczególnie podniosłą i wzruszającą chwilą, było wręczenie przez Panią Dyrektor Iwonę Kozłowską i Panią Konsul Anitę Staszkiewicz Kart Polaka, Pani Ludmile Ponomarenko, Marii Stojanowska, Rusłanie Śniegórskiej i Panu Leonidowi Kozłowskiemu. Następnie goście wzięli udział w majowej polonijnej biesiadzie. Wspólne śpiewanie polskich pieśni i piosenek, wspomnienia i serdeczne rozmowy na długo pozostaną w pamięci uczestników tego wydarzenia.

Jerzy Heresztyn, nauczyciel skierowany za granicę przez ORPEG w Pierwomajce, Kazachstan

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego