Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Krzemieniec/Stryj: świętujemy majówkę!

W Krzemieńcu na Ukrainie, 6 maja br. obchodziliśmy polskie święta majowe, a szczególnie Narodowe Święto Konstytucji. Przybył do nas Konsul RP z Łucka pan Marek Zapór. Specjalnie z Polski przyjechał do nas także Zespół wokalny „Niespodzianka”, który u nas świętował swoje 20-lecie. Nasi uczniowie prowadzili uroczystość, zatańczyli krakowiaka i polkę warszawską, a chór „Krzemienieckie Barwy” zaśpiewał m.in. „Hymn do miłości ojczyzny” i „Polskie kwiaty”.

W uroczystym spotkaniu uczestniczyli uczniowie szkoły Towarzystwa Odrodzenia Kultury Polskiej wraz z prezesem Marianem Kanią, a także uczniowie Biłokrynickiej Szkoły Średniej wraz z dyrektorem i nauczycielami. Serdecznie dziękujemy wykonawcom i organizatorom.

Także w Stryju, 4 maja w Szkole Polskiej Mniejszości Narodowej został zorganizowany apel poświęcony Konstytucji 3 Maja.

Na uroczystość zostali zaproszeni: pani Dyrektor Lesia Buhera, nauczyciele pracujący w szkole i uczący języka polskiego, literatury i kultury polskiej. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14.00 odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, następnie Dyrektor Lesie Buhera rozpoczęła przemówieniem uroczysty apel. W dalszej części, młodzież: Anastazja Wesełkowa i Taras Iwanykowicz, przedstawili rys historyczny Ustawy Rządowej, po czym wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez nauczyciela z Polski, panią Marię Drozd.

Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem pieśni J. Pietrzaka, "Żeby Polska…".

 

Bożena Pająk i Teresa Szefler, nauczycielki skierowane za granicę przez ORPEG, Kamieniec, Ukraina
Maria Drozd, nauczycielka skierowana przez ORPEG w Stryju, Ukraina

 

 

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego