Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Austria: uroczystości z okazji 74. rocznicy wyzwolenia obozów koncentracyjnych KL Mauthausen

W dniach od 4 do 5 maja br. delegacje uczniów, pod opieką nauczycieli oraz rodziców, wzięły udział w uroczystościach z okazji 74. rocznicy wyzwolenia obozów koncentracyjnych KL Mauthausen - Gusen, w którym zginęło co najmniej 27 tysięcy Polaków oraz wiele tysięcy więźniów innych narodowości. KL Mauthausen był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym utworzonym poza granicami III Rzeszy, niedługo po włączeniu Austrii. Funkcjonował od sierpnia 1938 do 5 maja 1945.

Wizyta w tak strasznym miejscu, była dla nas okazją do uczczenia pamięci zamordowanych, złożenia kwiatów w krematorium w Gusen oraz przy polskim pomniku w Mauthausen, a także zwiedzenia systemu sztolni "Bergkristall", gdzie w przerażających warunkach więźniowie produkowali części do samolotów.

Uczniowie przeszli w marszu tzw. schodami śmierci, a także uczestniczyli w mszy św. pod polskim pomnikiem w Mauthausen. Podopieczni wspólnie spotkali się byłymi więźniami oraz przeszli drogę między obozami Mauthausen i Gusen. Cześć pamięci zamordowanym Polakom i więźniom innych narodowości!

Hanna Kaczmarczyk, kierownik Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu, Austria 

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego