Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Lyon: projekt wymiany szkolnej Łódź-Lyon

Uczniowie i nauczyciele SPK w Lyonie uczestniczyli w projekcie "Łódź-Lyon kolebki włókiennictwa i filmu. Emigracja i Polonia". Był to projekt wymiany szkolnej między uczniami SPK w Lyonie oraz Szkoły Salezjańskiej w Łodzi, mający charakter edukacyjno-wychowawczy. Projekt ten był efektem nawiązania współpracy między szkołami podczas realizacji projektu współfinansowanego przez Senat RP koordynowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska Oddział w Łodzi w październiku 2018r.

Głównym celem projektu było umocnienie poczucia polskiej tożsamości narodowej i kulturowej uczniów obydwu placówek. Miał on również na celu przybliżenie uczniom podobieństw dwóch miast partnerskich Łodzi i Lyonu, których współpraca trwa już od roku 1991.

W ramach wspólnego projektu już od wtorku 23 kwietnia 2019r. uczniowie przywitani zostali w Parafii Polskiej w Lyonie przez Proboszcza Parafii Ks. Łukasza Skawińskiego, który przybliżył im historię duszpasterstwa polonijnego w Lyonie. Cała grupa gościła również w Konsulacie Polskim RP w Lyonie gdzie spotkali się z Panią Konsul Generalną RP w Lyonie Joanną Kozińską- Frybes. W Konsulacie uczniowie i nauczyciele mogli lepiej i bliżej poznać rolę oraz zadania Konsulatu Polski za granicą dzięki bardzo ciekawym i interesującym warsztatom przeprowadzonym przez Pana Konsula Oskara Grędziela i Panią Natalię Wrzesień.

Przez cały tydzień zwiedzając i podziwiając piękne miasto Lugdunum, młodzi Polacy i ich korespondenci wspólnie odszukiwali również polskie akcenty, takie jak pomnik Jana Pawła II czy dwie kopie obrazów Matki Boskiej Częstochowskiej. Odwiedzili również Instytut Braci Lumiere, gdzie narodziło się kino i powstały pierwsze filmy oraz wzgórze tkaczy jedwabiu, gdzie mogli podziwiać piękne murale oraz oryginalne kamienice, gdzie żyli i pracowali pierwsi włókiennicy.

Dzięki wymianie uczniowie mogli odkryć, że Łódź i Lyon to nie tylko silne ośrodki gospodarcze, akademickie, lecz także miasta o ogromnym potencjale kulturalnym, z unikatowym dziedzictwem architektonicznym i wielokulturowym, a przede wszystkim z silnymi tradycjami włókienniczymi oraz filmowymi, co bardzo łączy oba miasta.

W sobotę 28 kwietnia 2019r. uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Salezjańskiej z Łodzi gościli w SPK w Lyonie. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach j. polskiego, wiedzy o Polsce, katechezy oraz w warsztatach plastycznych, dzięki którym utworzyli własne patriotyczne portrety.

Wszyscy spotkali się również z pierwszą dyrektorką oraz jedną z założycielek szkoły, która opowiadała o początkach i historii szkolnictwa polonijnego w Lyonie. Po zajęciach wszyscy uczestniczyli w wyśmienitym poczęstunku przygotowanym przez rodziców, na którym można było skosztować wielu tradycyjnych francuskich dań i przysmaków.
W czasie spotkań w Konsulacie Generalnym RP, w Parafii Polskiej oraz w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Lyonie młodzi uczniowie mieli okazję zapoznać się z początkami emigracji Polaków w regionie i ich rolą w walkach podczas I i II Wojny Światowej.

Dzięki spotkaniom z Polakami zamieszkującą w Lyonie dowiedzieli się jak wyglądało dawniej i jak wygląda obecnie życie Polonii za granicą. Poznali historię SPK w Lyonie oraz sposób życia i tradycje młodych Polaków żyjących obecnie za granicą głównie w rodzinach polsko-francuskich.

Elżbieta Blachas, Kierownik SPK w Lyonie, Francja

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego