Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Kazachstan: jak świętowaliśmy majówkę w Pietropawłowsku...

W piękne popołudnie 3 maja 2019 roku, w Domu Przyjaźni w Pietropawłowsku, spotkała się miejscowa Polonia, aby świętować kilka ważnych dat, tzn. Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja, Dzień Polonii i Polaków za granicą, Dzień Flagi RP, 15 - lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz 200 - lecie urodzin ojca polskiej opery Stanisława Moniuszki.

Po odśpiewaniu hymnów Polski, Kazachstanu i Unii Europejskiej głos zabrali pan Anatol Kraszewski prezes WCKP w Pietropawłowsku i Andrzej Wirtel, którzy przybliżyli zebranym historię wyżej wymienionych ważnych rocznic, oraz przekazali też życzenia z okazji Dnia Polonii. Pan Kraszewski odczytał też okolicznościowy list od Pani Konsul Anity Staszkiewicz.

Tematem przewodnim uroczystej akademii był: "J.I. Kraszewski, A. Mickiewicz, A.Puszkin, w gościnie u Stanisława Moniuszki" Warto przypomnieć, że Stanisław Moniuszko skomponował utwory muzyczne do tekstów tych pisarzy.

Po krótkiej prezentacji dotyczącej najważniejszych faktów z życia i twórczości Stanisława Moniuszki i wysłuchaniu fragmentów najważniejszych utworów muzycznych kompozytora, zaprezentowanych przez panów Eugeniusz Łozowego i Siergieja Karpowa, pani Walentyna Korniewa zaprosiła uczestników spotkania na występ pana Ajbiega Turbunowa solisty Wojewódzkiej Filharmonii i Chóru Kameralnego w Pietropawłowsku, który zaśpiewał dwa utwory narodowe Kazachstanu i zagrał na narodowym instrumencie dombrze. Występ miejscowego artysty spotkał się z uznaniem licznie zgromadzonej Polonii i został nagrodzony gromkimi brawami.

W dalszej części akademii wystąpili : Anatol Kraszewski, Natalia i Andrzej Godlewscy, Natalia Sokołowska, Natalia Kirianowa i Swiatosław Kałiużnyj, którzy zaprezentowali utwory poetów w języku polskim i rosyjskim. Występy naszych artystów zostały nagrodzone gromkimi brawami i okolicznościowymi nagrodami.

Uroczystej akademii towarzyszy prezentacja wypożyczonej z Ambasady RP w Nur Sułtanie (dawnej Astanie) wystawy "Armia Andersa - wyjście z sowieckiego piekła". Dla miejscowej Polonii było to bardzo wzruszające spotkanie a zarazem prezentacja patriotycznych postaw.

Chcieliśmy w ten sposób pokazać jak wielką rolę w kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej odgrywa kultura, język ojczysty i historia.

 

Andrzej Wirtel, nauczyciel języka polskiego i historii skierowany do pracy za granicą przez ORPEG w Pietropawłowsku, Kazachstan

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego