Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Argentyna: Wanda - uroczystości majowe

„Najukochańsza, najmilsza, biało-czerwona”. Pod takim hasłem 2 maja br., w Szkole Języka i Kultury Polskiej w Wandzie świętowaliśmy majowe rocznice narodowe, czyli wejście Polski do Unii Europejskiej, Święto Flagi, Dzień Polonii i Polaków za Granicą i Święto Konstytucji 3 maja.

W uroczystości wzięli udział: Burmistrz Wandy - Felipe Jeleń z małżonką, Dyrektor Muzeum Imigrantów w Wandzie - Casimiro Sawicki, Dyrektor Ośrodka Kultury - Mónica Migueles, Prezes Stowarzyszenia Argentyńsko - Polskiego „Wanda” Roque Yaculowski, członkowie stowarzyszenia oraz uczniowie szkoły.

Uroczystość rozpoczęto tradycyjnie, od zaintonowania Mazurka Dąbrowskiego. Następnie przedstawiono krótki wykład z historii Polski w powiązaniu z najważniejszymi faktami dotyczącymi rocznic majowych.

Po części oficjalnej z krótkim programem artystycznym, wystąpili uczniowie Szkoły Języka i Kultury Polskiej, recytując patriotyczne wiersze. Do inscenizacji wykorzystali flagi, które wcześniej wykonali na warsztatach poświęconych wiedzy o Polsce najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Artyści zaśpiewali również popularną piosenkę pt. „Wszyscy Polacy”, która przypadła do gustu przybyłym gościom.

Następnie głos zabrał burmistrz Felipe Roberto Jeleń, pochodzący z rodziny polskich imigrantów, który prosił tutejszą Polonię, aby nigdy nie zapomniała o swoich polskich korzeniach.

Na zakończenie spotkania goście chętnie pozowali do pamiątkowego zdjęcia na tle specjalnie przygotowanej dekoracji.

Atmosfera tego wieczoru była niezwykle podniosła i miła. Goście prowadzili interesujące rozmowy przy mate, delektując się pysznymi piernikami udekorowanymi w polskich barwach narodowych oraz specjałem tutejszej kuchni - chipas. Spotkanie przygotowała i przeprowadziła nauczycielka języka polskiego, na co dzień pracująca w Wandzie, z Luisem Firką.

Krystyna Archutowska, nauczyciel skierowany przez ORPEG do pracy w Wandzie

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego