Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Warszawa: Wielki finał debaty oksfordzkiej w Sejmie RP

W Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie, 28 kwietnia br., odbyły się półfinały i finał debat historycznych dla młodzieży polonijnej i polskiej mieszkającej poza granicami kraju. W wydarzeniu wzięło udział 80 młodych dysputantów podzielonych na 16 drużyn z:  Belgii (Bruksela), Irlandii (Dublin), Litwy (Jaszuny), Kazachstanu (Pietropawłowsk) i Ukrainy (Chmielnicki, Enerhodar, Iwano-Frankiwsk, Lwów, Odessa, Winnica, Żytomierz).

Drużyny podzielone zostały na dwie kategorie wiekowe, a debata dotyczyła roli Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości Polski, jak również o znaczeniu i działalności dyplomacji polskiej dla Niepodległej.

Zwycięzcą w grupie starszej został Klub Kultury Polskiej im. Henryka Sienkiewicza z Enerhodaru (Ukraina).

W młodszej grupie zwyciężyli uczestnicy z Iwano-Frankiwska z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w składzie: Danuta Stefanko i Taisa Strużańska – Szkoła nr 3, Danuta Grabowska – Gimnazjum nr 1, Maksym Szwec – Szkoła nr 1, uczniowie grup językowych i wolontariusze Centrum. Nasi przedstawiciele otrzymali również trzy pierwsze nagrody indywidualne „Najlepszego mówcy”! Serdecznie gratulujemy!

Turniej zrealizowany został przez Instytut Pamięci Narodowej i Fundację Projekty Edukacyjne pod patronatem narodowym prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Renata Klęczańska, nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG, Iwano-Frankiwsk, Ukraina

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego