Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Argentyna: uczczenie 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki

„Moniuszko sam tłoczy się do serca” (Moniuszko fluye al corazón). Pod takim hasłem odbyło się 26 kwietnia br., w Szkole Języka i Kultury Polskiej w Wandzie, spotkanie miłośników muzyki, poświęcone wybitnemu kompozytorowi i Dyrektorowi Opery Warszawskiej, Stanisławowi Moniuszce.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z biografią wielkiego artysty i patrioty, a następnie wysłuchali kilku nagrań utworów, w wykonaniu znanych i lubianych artystów scen polskich, w których pobrzmiewają polskie akcenty ludowe, bo jak powiedział sam Moniuszko „(...)wędruję po polskich ziemiach, jestem natchniony duchem polskich pieśni ludowych i z nich, mimo woli, przelewam na papier natchnienie do wszystkich moich dzieł”.

Po wysłuchaniu nagrania utworu „Prząśniczka” w wykonaniu duetu fortepianowego, uczestnicy spotkania wspólnie zaśpiewali a'capella najpopularniejszą pieśń Moniuszki.

Następnie goście, będąc w wybornych nastrojach, mieli przyjemność posłuchać uwertury fantastycznej „Bajka - opowieść zimowa”, arii Skołuby pt. „Ten zegar stary” oraz Mazurka z opery Straszny Dwór.

Na finał spotkania pozostawiono najsłynniejszą polską operę „Halka”. Jedna z uczennic szkoły przedstawiła libretto do dzieła, by za chwilę wszyscy mogli posłuchać arii Jontka „Szumią jodły na gór szczycie” w wykonaniu Wiesława Ochmana, a następnie obejrzeć fragmenty Halki, wystawionej w Operze Wrocławskiej w grudniu 2018 roku, która zainaugurowała Rok Moniuszkowski.

Długo jeszcze trwały rozmowy na temat niezwykłej i jakże bliskiej sercu muzyki Stanisława Moniuszki. Goście stwierdzili zgodnie, że był to dla nich niezwykle udany wieczór.

Krystyna Archutowska, nauczyciel skierowany przez ORPEG do pracy w Wandzie, Argentyna

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego