Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Oslo: obchody Święta Konstytucji 3 maja i 15. rocznicy uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej

W stolicy Norwegii 30 kwietnia, odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 maja i 15. rocznicy uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej. Na uroczystości obecna była Konsul RP w Oslo, Pani Anna Śmiałek Grzyb, przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Polskiej w Norwegii, Pan Grzegorz Walencki, przewodnicząca Rady Rodziców SPK przy Ambasadzie RP w Oslo, Pani Monika Balcerzak oraz uczniowie szkoły podstawowej i 3 klasy gimnazjum wraz z rodzicami.

Podczas uroczystości głos zabrała Konsul RP Pani Anna Śmiałek, która przeczytała List do Polonii z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, od Sekretarza Stanu w MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęka. W dalszej części uroczystości uczniowie klas 7 i przedstawili najważniejsze informacje na temat uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej. Warto wspomnieć, że nasza obecność w Unii jest ważna, ale musi to być obecność roztropna, aktywna i kreatywna. Już św. Jan Paweł II mówił, że „Polska potrzebuje Europy, a Europa potrzebuje Polski”.

Na zakończenie uczniowie klasy 5,7 i 3 gimnazjum zaśpiewali „Odę do radości" w przekładzie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Scenariusz tej części uroczystości przygotowała Kierownik szkoły.

Druga część uroczystości poświęcona była 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wygłosiłam referat na temat znaczenia Konstytucji 3 Maja przedstawiając jej krótki rys historyczny. Całość wystąpienia dopełniła prezentacja i animacja obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 maja „Duma Rzeczypospolitej”. Na zakończenie uroczystości w pięknych ludowych strojach wystąpili uczniowie klasy 1 i klas 2, którzy zaśpiewali piosenkę "Witaj Majowa Jutrzenko" i recytowali patriotyczne wiersze. Scenariusz uroczystości klas 1 i 2 opracowały: Pani Iwona Prokop, Pani Paulina Kociołek i Pani Danuta Sierakowski.

Obie uroczystości odbywały się w pięknej scenerii dwóch wystaw o Unii Europejskiej i Konstytucji 3 maja. Materiały do uroczystych obchodów stworzyliśmy wspólnymi siłami, a w przygotowaniu wystawy pomagała Pani Olimpia Marta Perwejnis. O oprawę muzyczną uroczystości zatroszczyła się Pani Natalia Trajnowicz.

Katarzyna Słabowska-Wachowiak, Kierownik Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Oslo, Norwegia

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego