Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Norwegia: Bohaterzy Narwiku patronem Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Oslo

Kolejny SPK otrzymał imię Bohaterów Narwiku. Minister Edukacji Narodowej, Pani Anna Zalewska w dniu 29 kwietnia br. podpisała dokument w sprawie nadania Szkolnemu Punktowi Konsultacyjnemu przy Ambasadzie RP w Oslo, imienia Bohaterów Narwiku. Serdecznie gratulujemy!

Kim byli Bohaterzy Narwiku? W czerwcu 1940 roku Niemcy zaatakowali Norwegię. Wojska alianckie szybko podjęły decyzję o wysłaniu tam swoich wojsk. Najważniejszym celem było uniemożliwienie Niemcom zdobycia skandynawskich złóż surowców naturalnych. Udział wojsk polskich w obronie Norwegii według gen. Władysława Sikorskiego mógł stać się okazją do zwrócenia uwagi na ówczesnie okupowaną Polskę. Generał Sikorski nie pomylił się, powierzając to zadanie generałowi Zygmuntowi Bohuszowi-Szyszce i jego Strzelcom Podhalańskim.

Jak podkreślał sam dowódca gen. Zygmunt Bohusz - Szyszko: "Nasza Brygada Podhalańska w dużym stopniu przyczyniła się do zwycięstwa jakie osiągnięto pod Narwikiem. Zwycięstwo osiągnięto w dużym stopniu dlatego, że Podhalanie wyszli na tyły i zmęczyli w ten sposób obronę, bo walka o sam Narwik była bardzo ostra i bardzo ciężka".

b9b4f4ba-38e5-4044-987f-86f06a775aec

Na zdjęciu: gen. Zygmunt Bohusz-Szyszko (z prawej) z gen. Nikodemem Sulikiem (1944), źr. Melchior Wańkowicz "Monte Cassino" (1957), Wikipedia/dp

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego