Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Armenia: "Dzień Polski" 2019

Długo oczekiwany w Giumri „Dzień Polski” odbył się 13 kwietnia br. w LOFT Giumri. Wydarzenie kulturalne zrealizowane zostało w ramach projektu finansowanego przez Delegaturę Unii Europejskiej w Armenii. Celem projektu jest wspieranie młodzieży w Giumri i podnoszenie świadomości na temat kultury, historii, tradycji Unii Europejskiej i krajów członkowskich UE.

„Dzień Polski” zainaugurował Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Armenii - Pan Paweł Cieplak. Gości powitała także dyrektor LOFT Giumri, Pani Amalya Tumasyan. W uroczystości wziął również udział Attaché obrony, płk Krzysztof Mikołajek z Ambasady RP w Erywaniu oraz gubernator prowincji Szirak Tigran Petrosjan. Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć Prezes Związku Polaków w Armenii „Polonia” Pani Liany Harutyunyan oraz polonijnych gości z Erywania.

Przygotowania do tego uroczystego dnia trwały 4 tygodnie, gdyż organizatorzy i uczestnicy podeszli ambitnie do postawionego przed nimi zadania.

Duży wkład w realizację projektu wniosła nasza Polonia mieszkająca w Giumri. Dziewczęta przygotowały poloneza ukazując widzom bardzo ciekawy układ choreograficzny. Oprócz tradycyjnego, dostojnego chodzenia w parach podczas korowodu ujrzeliśmy ciekawe figury, "przeprawy pod mostem", breaki, kółka. Młodzież polonijna poprzez odśpiewanie piosenki „Małomiasteczkowy”, tak dobrze znanej w Polsce, starała się jak najlepiej oddać charakter utworu traktującego o przełamywaniu barier i szukaniu miejsca w nowej rzeczywistości. Bardzo inspirująca okazała się również współpraca polonijnego nauczyciela z młodzieżą z Państwowego Koledżu Muzycznego Kara Murza w Giumri.

Młodzież, mimo że nie miała wcześniej kontaktu z językiem polskim, pięknie poradziła sobie z tym niełatwym wyzwaniem. Pod okiem nauczycielki języka polskiego Pani Moniki Lotosz zostały przygotowane utwory muzyczne: „Dni, których nie znamy” w interpretacji Artaka Ayvazyana i oraz „Dwa serduszka” w wykonaniu Pani Sony Zarafyan. Podczas uroczystości usłyszeliśmy również Nokturn F-dur op. 15 nr 1 Fryderyka Chopina zagrany przez Panią Ludmiłę Hovsepyan.

Dużo ożywienia w tym dniu wprowadził quiz „Czy Państwo wiedzą”? Quiz został przygotowany w języku polskim i w języku ormiańskim, i miał charakter poznawczy. Poprzez odpowiedzi na pytania, dodatkowe uwagi prowadzących oraz prezentację multimedialną miał na zadanie zapoznać uczestników i gości z kluczowymi wydarzeniami w historii Polski, geografii, polskiej kultury, obyczajów i tradycji. Zwycięzcy zostali nagrodzeni podarunkami ufundowanymi przez Ambasadę RP w Erywaniu i wręczonymi przez Pana Ambasadora Pawła Cieplaka.

Dzień zakończył się degustacją polskich potraw przygotowanych przez organizatorów LOFT Giumri.

Organizatorzy i uczestnicy wydarzenia podkreślali jak ważne jest, by imprezy tego typu organizować nie tylko w stolicy, ale także w innych miastach, takich właśnie jak Giumri, które do dziś zmaga się ze skutkami tragicznego trzęsienia ziemi z 1988 r.

Monika Lotosz, nauczycielka języka polskiego skierowana przez ORPEG do pracy dydaktycznej w Giumri, Armenia

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego