Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Białoruś: „Mistrz ortografii" w Grodnie

Tegoroczna edycja konkursu „Mistrz ortografii” odbyła się w sobotę, 13 kwietnia br. w siedzibie ZPB w Grodnie. Konkurs od lat jest organizowany w ramach współpracy Związku Polaków na Białorusi z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, Podlaskim Oddziałem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Patronuje mu Konsulat Generalny RP w Grodnie. Do wzięcia udziału w zmaganiach z polską ortografią została zaproszona młodzież szkolna, która rywalizowała w dwóch kategoriach wiekowych: grupa młodsza, uczniowie kl. 6-8 i starsza, młodzież z kl. 9-11.

Dyktando pisało 178 uczniów z polskich ośrodków na Białorusi. Prace uczestników konkursu sprawdzało jury pod przewodnictwem dr Barbary Stelingowskiej, autorki dyktand z Uniwersytetu w Siedlcach oraz mgr Anny Kietlińskiej, prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. W komisji zasiadali nauczyciele języka polskiego z Białorusi, z Polski (skierowani przez ORPEG) oraz dziennikarze „Głosu znad Niemna”. Mistrzami ortografii zostali: W kategorii uczniów 9-11 klas, uczęszczających do szkół społecznych, parafialnych oraz uczących się języka polskiego fakultatywnie laureatami zostali:

I miejsce – Roman Aleszczyk ze Szkoły Średniej nr 23 w Grodnie;

II miejsce – Wioletta Marczyk z Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Wołkowysku;

III miejsce – Julia Zielińska z Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Wołkowysku.


Wyróżnienia w tej kategorii przyznano trzynastu uczniom z Baranowicz, Wołkowyska, Grodna, Słonimia, Zdzięcioła, Lidy, Mozyrza, Nowogródka i Stołpców.

W kategorii uczniów klas 6-8 szkół z polskim językiem wykładowym zaszczytne czołowe miejsca zajęli:

I miejsce – Katarzyna Borsukowa z Polskiej Szkoły w Grodnie;

II miejsce ex aequo – Katarzyna Sułtanowa z Polskiej Szkoły w Wołkowysku oraz Karolina Zachar z Polskiej Szkoły w Grodnie;

III miejsce ex aequo – Aleksandra Biezmien oraz Polina Kałacz, obie z Polskiej Szkoły w Grodnie.

W tej kategorii wyróżniono dziesięciu uczniów ze szkół polskich w Grodnie i Wołkowysku.


Wśród uczniów klas 6-8, uczących się w szkołach społecznych, parafialnych oraz fakultatywnie podium wyglądało następująco:

I miejsce – Arsenij Timoszko z Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie;

II miejsce – Katarzyna Ławrysiuk ze Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach;

III miejsce – Jan Karluk ze Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach.

Sześć wyróżnień w tej kategorii przyznano uczniom z Baranowicz, Grodna i Lidy.

Wszyscy laureaci i wyróżnieni w Konkursie oprócz dyplomów „Mistrza Ortografii” i nagród rzeczowych, za świetną znajomość polskiej ortografii, wyjadą w czerwcu na wycieczkę do Warszawy, gdzie zwiedzą Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz skorzystają z różnych atrakcji w Centrum Nauki Kopernik.

Jak zapewniła uczestników Konkursu „Mistrz Ortografii 2019” dr Barbara Stelingowska, na mocy umowy z ZPB zwycięzcy Konkursu w starszej kategorii wiekowej mają zagwarantowane miejsce na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, na dowolnym kierunku studiów.

Małgorzata Krasowska i Anna Mieniuk, Grodno, Białoruś

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego