Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Dania: "Dni Historyczne" w Kopenhadze

Uczniowie klas VI-VIII szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum SPK w Kopenhadze wraz z nauczycielami zostali zaproszeni przez Ambasadę RP w Kopenhadze do udziału w kolejnej edycji festiwalu i targów „Dni Historyczne” (Historiske Dage) w Kopenhadze.

W tym roku tematyka ekspozycji nawiązywała przede wszystkim do stulecia odnowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Danią (1919-2019), setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 360. rocznicy wyprawy dywizji Stefana Czarnieckiego do Danii i jej udziału walkach o wyzwolenie tego kraju (1658-59) w dobie potopu szwedzkiego i II Wojny Północnej (1655-1660).

Na stoisku Ambasady spotkać można było m.in. husarzy polskich z XVI-XVII wieku. Grupa rekonstruktorów pod wodzą dr Radosława Sikory, Radosława Szleszyńskiego i Jacka Oleszkiewicza, czołowych polskich znawców historii i praktyki bitewnej najsłynniejszej formacji polskiej kawalerii, zaprezentowała pełne wyposażenie ówczesnego husarza – strój, uzbrojenie ochronne i zaczepne i inne artefakty z epoki.

Prezentowany był również pełny rząd koński wraz z husarskim skrzydłem, artystycznie wykonane ogłowia oraz repliki broni z epoki, w tym szabel i pistoletów czarnoprochowych wraz z ozdobnymi olstrami. Na stoisku nie zabrakło również atrakcji dla uczniów. Grupa edukatorek z Domu Spotkań z Historią zaprezentowała grę planszową „Wyścig o niepodległą” oraz warsztaty kreatywne z książeczką „Historyjki o niepodległej Warszawie”, podczas których uczniowie mogli w przystępny sposób zapoznać się z niełatwymi realiami, ale i osiągnięciami odrodzonego państwa polskiego w latach 1918-1921, jak również złożyć swój własny model przedwojennego samochodu lub samodzielnie wykonać "magiczną kartkę" z bohaterami książki.

Atrakcji było mnóstwo, a sami uczniowie byli zachwyceni polskim stoiskiem przygotowanym przez Ambasadę RP w Kopenhadze. Ponadto, mogli zapoznać się z nowościami wydawniczymi na rynku duńskim, uczestniczyć w spotkaniach autorskich i podziwiać stoiska historyczne prezentujące sprzęt wojenny z okresu I i II wojny światowej oraz stroje i uzbrojenie z czasów Wikingów. Dziękujemy Ambasadzie RP w Kopenhadze za wspaniały dzień, niezapomniane wrażenia oraz za książkowe upominki.

Dorota Schrieder, p.o.Kierownika SPK w Kopenhadze, Dania

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego