Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Wanda: warsztaty wielkanocne

Już od kilku lat w Szkole Języka i Kultury Polskiej w Wandzie (Argentyna) odbywają się warsztaty wielkanocne dla wszystkich tych, którzy chcą poznać ciekawe polskie tradycje związane z najważniejszym i najstarszym świętem chrześcijańskim. W tym roku zajęcia były podzielone na dwie tury. W pierwszej z nich, uczestniczyli dorośli, którzy podczas zajęć przygotowywali znane polskie dania z jajek i warzyw. W finale na stole pojawiły się jajka faszerowane na różne sposoby oraz kolorowe i zdrowe sałatki. Na zakończenie odbyła się oczywiście degustacja przygotowanych wielkanocnych specjałów. Uczestnicy zachwalali smak pracochłonnych potraw. Złożyli jednak deklarację, że takowe dania znajdą się na stołach wielkanocnych w ich domach.

Z kolei w piątek 11 kwietnia, odbyły się zajęcia dedykowane głównie dzieciom, chociaż wśród przybyłych licznie osób były także mamy i babcie. Aby tradycji stało się zadość, uczestnicy warsztatów pomalowali jajka, a do ich ozdabiania wykorzystali kalkomanię z motywami ludowymi z różnych regionów Polski. W ten "prosty i magiczny sposób", jak stwierdziły dzieci, powstały piękne kolorowe pisanki. Ponadto najmłodsi udekorowali, według własnego pomysłu, kawałki mazurka upieczonego przez dorosłych. Ciasto prezentowało się niezwykle apetycznie.

Nie mogło również obyć się bez wyjaśnienia uczestnikom warsztatów zwyczaju dyngusa. Najmłodszym bardzo spodobało sie polewanie wodą z kolorowych jajeczek przywiezionych z Polski.

Swoje małe „dzieła sztuki” dzieci zabrały do domów, aby podczas wielkanocnego śniadania przypominały wszystkim domownikom o pięknych polskich tradycjach i zwyczajach.Część pisanek została wręczona podczas wizyt składanych pionierom Polakom, którzy byli w wieku obecnych uczniów szkoły polskiej, kiedy przybyli do Misiones ze swoimi rodzicami i dziadkami w 1936r.

Krystyna Archutowska, nauczyciel skierowany przez ORPEG do pracy w Wandzie, Argentyna

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego