Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Węgry: Jubileusz 45 – lecia Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Budapeszcie

Uroczystości jubileuszowe 6 i 7 kwietnia, zgromadziły liczne grono oficjalnych gości, w tym Konsula Generalnego RP w Budapeszcie Marcina Sokołowskiego, dyrektora Instytutu Polskiego Joannę Urbańską, a także przedstawicieli organizacji polonijnych i polskich samorządów, nauczycieli, uczniów, absolwentów, rodziców, przyjaciół i partnerów Szkoły. Te dni dla nas były wyjątkoww, niezapomniane, pełne dobrych emocji, radosnych i wzruszających spotkań, wspomnień i refleksji.

Przebieg Jubileuszu miał kilka odsłon.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się o godzinie o 15.00 w Instytucie Polskim. Dyrektor Instytutu pani Joanna Urbańska jako gospodarz miejsca powitała wszystkich zebranych i złożyła najserdeczniejsze życzenia Szkole Polskiej. W ciepłych słowach odniosła się do dotychczasowej współpracy naszych placówek i podkreśliła konieczność jej kontynuacji. Następnie na scenę wkroczyli uczniowie klasy II szkoły podstawowej, którzy na powitanie odśpiewali napisaną z okazji święta szkoły piosenkę, rozpoczynając oficjalną część naszego Jubileuszu.
Po tym jakże radosnym akcencie nasi tegoroczni abiturienci – Kasia i Maciej z klasy III LO przywitali wszystkich gości i poprowadzili uroczystość. Ważnym punktem pierwszej części spotkania stały się przemówienia pana Konsula Generalnego RP Marcina Sokołowskiego i pani kierownik SPK Beaty Mondovics. Pan konsul, jako absolwent naszej szkoły, wskazał na wielkie znaczenie i nieocenioną rolę jaką odgrywa nasza placówka w nauczaniu języka polskiego i historii na terenie Węgier, zwłaszcza w kontekście uczniów powracających do kraju, tak jak to miało miejsce w jego przypadku, ale także dla tutejszego polonijnego środowiska, stanowiąc gwarancję najwyższej jakości nauczania przedmiotów kierunkowych. Nie jest więc przypadkiem, że szkoła wypracowała sobie znaczące miejsce wśród polskich i polonijnych instytucji, cieszy się wielkim szacunkiem i prestiżem. Pani kierownik SPK w Budapeszcie Beata Mondovics w swoim wystąpieniu przypomniała zaś nie tylko o największych szkolnych sukcesach i osiągnieciach, lecz również nakreśliła ambitne plany rozwoju naszej placówki.

Następnym punktem uroczystości była prezentacja reportażu filmowego o naszej szkole, który został przygotowany przez pana Piotra Kloca – reżysera, dokumentalistę z Warszawy, przebywającego jesienią ubiegłego roku w SPK, gdzie przeprowadził warsztaty filmowe. Film wzbudził wiele pozytywnych emocji, zwłaszcza u uczniów i ich rodziców. W ten nietypowy sposób zobrazowano współczesny wizerunek naszej placówki. Po filmie na scenie pojawili się natomiast nasi absolwenci - Olivier Balogh, Jan Sztanka - Toth i dr Marcell Palfi, którzy dzieląc się swoimi wspomnieniami z lat szkolnych, przenieśli wszystkich zebranych myślami w czasy już minione. Radość, wzruszenie, ale i głęboka refleksja towarzyszyła ich rozmowie, którą poprowadziła Weronika Piętka – Varosi związana z naszą szkołą przez dwanaście lat. Na koniec dyskusji każdy z absolwentów podkreślił jak wielką rolę w ich dorosłym życiu odegrała szkoła polska - nauka języka polskiego i historii Polski. Potraktowaliśmy te słowa jako przesłanie dla kolejnych pokoleń uczniów.

Na zakończenie części oficjalnej czekał na wszystkich bardzo smaczny, wiosenny tort - dosłownie - obsypany kwiatami...

Po części oficjalnej, jak przystało na urodziny pojawiły się prezenty... Niezapomniany koncert Joszki Brody z dziećmi, a o zachodzie słońca rejs statkiem po Dunaju. Te dwie atrakcje nie byłyby możliwe gdyby nie wspaniali przyjaciele naszej szkoły, którzy wsparli nas finansowo w tych przedsięwzięciach, czyli Instytut Polski, polskie firmy i polskie samorządy.

Obchody jubileuszu zakończyły się 7 kwietnia 2019 r. uroczystą mszą św. w intencji uczniów, rodziców i nauczycieli Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Budapeszcie, którą celebrował proboszcz polskiej parafii ks. Krzysztof Grzelak. Podniosłość uroczystości podkreśliła obecność w kościele pocztu sztandarowego Szkoły. W oprawę liturgii słowa podczas mszy św. włączyli się nauczyciele i uczniowie.

To był niezwykły i niezapomniany jubileusz! 

Beata Mondovics, Kierownik SPK w Budapeszcie, Węgry

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego