Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Żytomierz: "Bądź dobry jak chleb"

12 kwietnia br. w Żytomierzu spotkali się przy łamaniu chleba uczniowie Szkoły Wiedzy o Polsce, ich rodzice i nauczyciele. Serdecznie witając zebranych, Pani Prezes Związku Szlachty Polskiej, Natalia Kostecka - Iszczuk wprowadziła w tematykę spotkania.

„Łamanie się chlebem – powiedziała – jest znakiem miłości i braterstwa, a dzielenie się nim pozwala w pełni świętować”. Podziękowała za produkty żywnościowe złożone do kosza wielkanocnego i zapewniła, że niezwłocznie zostaną przekazane ludziom biednym i samotnym, by oni też mogli przygotować się do świąt i cieszyć się Wielkanocą. Następnie o znaczeniu chleba mówili uczniowie, a polskie zwyczaje związane z chlebem przypomniała Pani Teresa Cwalina, polonistka.

Potem wszyscy zostali zaproszeni do łamania chleba – wykonania symbolicznego gestu, który wyraża pragnienie bycia w zgodzie z innymi i sobą samym. Przed nadchodzącymi świętami przypomniano, że miłować bliźniego to znaczy życzyć mu dobrze i starać się, by było mu dobrze; wspierać go, nie krzywdzić i zdobyć się na przebaczenie – tak jak chcemy, by on nam wybaczył zło, które myśmy wyrządzili.

Przywołane zostały słowa św. Brata Alberta Chmielowskiego: „Powinno się być dobrym – jak chleb. Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny”.

Teresa Cwalina, nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG, Żytomierz, Ukraina

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego