Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Kowel: II etap "Triathlonu intelektualnego"

Konkurs „Triathlon intelektualny” już za nami! 6 kwietnia 160 uczniów Łuckiego Okręgu Konsularnego zmagało się z pytaniami o Polsce i Unii Europejskiej. Tydzień później ci, którzy napisali swój test najlepiej, spotkali się 13 kwietnia w Centrum Passage Interdit w Łucku przy ulicy Nadbrzeżnej 42 na drugim etapie „Triatlonu intelektualnego” – konkursu zorganizowanego z okazji 15 – lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Tym razem trzeba było popisać się umiejętnościami krasomówczymi. 30 uczniów przygotowało i przedstawiło przemówienia na wybrany przez siebie jeden z siedmiu zaproponowanych tematów przez organizatorów.

W Jury zasiedli: p. Konsul RP Małgorzata Kasperkiewicz, p. Wiktoria Homonec kierownik Departamentu Współpracy Międzynarodowej i działalności Projektowej, p. Lila Bondaruk z Wołyńskiego Instytutu Edukacji Podyplomowej, p. Natalia Denysiuk z redakcji „Monitora Wołyńskiego”, p. Natalia Ciołyk z Katedry Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Łesi Ukrainki.

Jak oceniło Jury, poziom przemówień był bardzo wysoki merytorycznie i językowo. Uczniowie przygotowali się bardzo dobrze do swoich wystąpień, poruszyli ważne aspekty przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i kwestii przystąpienia Ukrainy do UE.

Do III etapu awansowali Edyta Mandziuk ze Szkoły Sobotnio – Niedzielnej przy Parafii św. Pawła ze Zdołbunowa, Denys Demiankow, Maksym Kostium, Nazar Rudczyk, Danyło Luzanow ze Szkoły Nr 1 w Łucku, Katarzyna Wjun i Zofia – Wiktoria Kolesnyk z YKP im. Wł. Reymonta w Równem, Włodzimierz Mohun ze Szkoły – Kolegium im. J. Slipego w Tarnopolu, Anastazja Karaczun ze Szkoły Sobotnio – Niedzielnej przy SKP im. E. Felińskiej w Łucku, Sofia Plaszko ze Szkoły Polskiej przy TKP w Kowlu.

Etap finałowy z wiedzy o Polsce i Unii Europejskiejw formule teleturnieju „Jeden z dziesięciu”, prowadzonego w Telewizji Polskiej przez Tadeusza Sznuka, odbędzie się w Równem 9 czerwca 2019 roku. Natomiast najlepsi uczniowie z każdego miasta wygłoszą swoje przemówienia w Dni Europy w Równem, Tarnopolu i w Łucku. Będą to: Denys Demiankow (Łuck), Włodzimierz Mohun (Tarnopol), Katarzyna Wjun (Równe).

Organizatorami konkursu są: Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Łucku i Ukraińsko – Polski Sojusz im. T. Padury w Równem. Projekt finansowany jest ze środków Konsulatu RP w Łucku. Projekt wspomagają swoja pracą także nauczyciele skierowani do pracy dydaktycznej do Łucka, Tarnopola, Kowla Piotr Kowalik, Marianna Seroka i Wiesław Pisarski.

Uczniowie wybierali do swoich przemówień następujące tematy:

1. Dlaczego warto wstąpić do Unii Europejskiej?

2. Udowodnij, że w ciągu 15 lat członkostwa w Unii Europejskiej zaszły w Polsce pozytywne zmiany.

3. Uzasadnij, że Ukraina tak jak Polska, powinna wejść do Unii Europejskiej.

4. Jakie pozytywne zmiany zaszłyby na Ukrainie po jej wstąpieniu do UE?

5. Uzasadnij, że Unia Europejska to „jedność w różnorodności”.

6. Dlaczego tak różnorodne kraje mogą tworzyć jedność taką, jak UE?

7. Wskaż najważniejszych ludzi, którzy przyczynili się do powstania UE.

Wiesław Pisarski, Nauczyciel języka polskiego skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG do Kowla, Ukraina

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego