Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Rosja: powitanie wiosny w Talcy

Na Syberii 6 kwietnia 2019 roku we wsi Talcy w obwodzie irkuckim, odbyło się ostateczne pożegnanie zimy. Na terenie muzeum etnograficznego zebrali się przedstawiciele środowisk polonijnych z okolic Irkucka, sympatycy kultury polskiej i języka polskiego. Spotkanie rozpoczęło się zabawami, były konkursy dla młodszych i starszych, a po krótkim oficjalnym powitaniu ruszył korowód z Marzanną.

Domownicy odwiedzanych gospodarstw prosili słomianą kukłę, by zabrała wszelkie troski i choroby. Następnie orszak, któremu towarzyszyły okrzyki, trąbki, grzechotki, kołatki i przyśpiewki, skierował się nad rzekę Angarę i tam utopiona została Marzanna. Po pożegnaniu zimy, uroczyście przyniesiono do zagród gaik-maik. Gospodarze radośnie witali przybyłych, dziękowali i częstowali przygotowanymi na tę okoliczność przysmakami.

Kolejnym punktem uroczystości był koncert. Z polskimi piosenkami wystąpili indywidualni wykonawcy, trio reprezentujące PAK „Ogniwo” z Irkucka oraz zespół folklorystyczny „Jarząbek” z Wierszyny. Gościem specjalnym był Chińczyk studiujący w Rosji, który po rosyjsku i angielsku zaśpiewał pieśń
„Nad brzegiem Bajkału”.

Po koncercie ogłoszono wyniki konkursu dań kuchni polskiej. Wśród przygotowanych potraw były kluski śląskie, kartacze, naleśniki, krokiety, kopytka, krupnioki, placki ziemniaczane, salceson, bryndza, bęc, makowiec, pirogi z ziemniakami, pierogi z kapustą i inne. Następnie przy suto zastawionych stołach, rozpoczęło się wspólne biesiadowanie z piosenką.

W uroczystości udział wzięli: pan Krzysztof Świderek, Konsul Generalny RP w Irkucku, przedstawiciele władz miasta Irkucka oraz władz obwodu irkuckiego. Organizatorem po raz kolejny była Polska Autonomia Kulturalna „Ogniwo” z Irkucka. Serdecznie dziękujemy za możliwość udziału w ciekawej imprezie, która dostarcza radości a jednocześnie pokazuje i podtrzymuje polską tradycję żegnania zimy i witania wiosny.

Henryka Jachimowicz, Nauczyciel skierowany za granicę przez ORPEG, Wierszyna, Rosja

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego