Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Mołdawia: wizyta Ministra Adama Kwiatkowskiego w Sorokach i Tirnowej

6 kwietnia w ramach Akcji Pomocy dla Polaków na Wschodzie w Sorokach i Tyrnowej gościliśmy Ministra Adama Kwiatkowskiego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, wraz z towarzyszącą delegacją oraz Ambasadora RP w Mołdawii Bartłomieja Zdaniuka i Konsula RP w Kiszyniowie Tomasza Twardego.

Program wizyty był bardzo bogaty. W obu miejscowościach goście spotkali się z miejscowymi władzami oraz członkami organizacji polonijnych zajmujących się promowaniem kultury i języka polskiego. W Sorokach Minister złożył kwiaty od Prezydenta RP pod kamieniem upamiętniającym walkę żołnierzy Rzeczpospolitej o twierdzę w XVII wieku oraz tych, którzy dzisiaj, żyjąc na przyjaznej mołdawskiej ziemi, zachowali pamięć o swoich polskich korzeniach oraz na polskich grobach na miejscowym cmentarzu.

Wszyscy goście odwiedzili w każdej miejscowości trzy rodziny dumne z polskiego pochodzenia. Gospodarze otrzymali upominki świąteczne oraz pomoc rzeczową od Pary Prezydenckiej. W Sorokach spotkanie z Polonią odbyło się w nowo otwartym Domu Polskim, w którym po raz pierwszy zabrzmiały hymny polski i mołdawski. Krótki koncert przygotowali uczący się języka polskiego oraz mołdawski zespół folklorystyczny. Szczególnie serdeczne powitanie zgotowali gościom uczniowie, nauczyciele i rodzice Gimnazjum w Tyrnowej. W koncercie zaprezentowali się uczniowie klas II i III, którzy uczą się języka polskiego, oraz dorośli mieszkańcy wsi śpiewający po polsku w zespole „Odrodzenie”. W gimnazjum znajduje się gabinet języka polskiego wyremontowany i wyposażony ze środków Ambasady RP w Kiszyniowie, oraz dotacji firmy QSC Moldova Sugar SRL w Kupczynie, należącej do Polskiej Spółki Cukrowniczej. Wszystkie dzieci otrzymały upominki. Pomoc materialna przeznaczona dla członków organizacji polonijnych zostanie dostarczona do rodzin przed świętami. Spotkania na długo zostaną w pamięci wszystkich uczestników.

Urszula Zakrawacz, Nauczyciel skierowany do pracy przez ORPEG, Soroki, Tyrnowa, Mołdawia

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego