Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Rosja: Jubileusz 25 lat nauczania języka polskiego w Usolu Syberyjskim

22 marca w największej sali koncertowej w Usolu Syberyjskim odbył się koncert z okazji 25 lat nauczania języka polskiego w Gimnazjum nr 1. W koncercie udział wzięli honorowi goście: poseł na sejm RP pan Jan Dziedziczak, II sekretarz Ambasady RP w Moskwie pan Wojciech Bednarek, Konsul Generalny RP w Irkucku pan Krzysztof Świderek, mer Usola, dyrektor Wydziału Oświaty Usola, przedstawiciel MSZ w Irkucku. Przy wejściu na salę widowiskową polską delegację przywitali chlebem i solą gospodarze Domu Dziecięcej Twórczości.

Koncert rozpoczął taniec flag, a zakończyła pieśń „Hallelujah”. Całość wypełniły polskie piosenki, tańce, recytacje. Ważnym uzupełnieniem były rosyjskie akcenty choreograficzne i wokalne. Bardzo istotną częścią widowiska było przemówienie pana posła Jana Dziedziczaka, który mówił m.in. o znaczeniu pielęgnowania i przekazywania historii związanej z Usolem Syberyjskim, miejscem zesłania Polaków po powstaniu styczniowym. Głos zabrał też Konsul Generalny RP w Irkucku, który powiedział, jak ważne jest to, że kolejne pokolenia zesłańców uczą się języka polskiego i naszego języka ojczystego uczą się też Rosjanie.

O bardzo dobrym przyjęciu widowiska przez ważne osobistości z Polski, świadczyć może chociażby fakt, iż z uśmiechem i bardzo chętnie pozowali do zdjęć z wykonawcami i innymi gośćmi. Koncert obejrzało ponad 400 osób i był transmitowany przez TVP. Przed koncertem goście obejrzeli szkołę, wystawę prac plastycznych związanych tematycznie z Polską i uczestniczyli w lekcji języka polskiego, którą prowadziłem w największej swojej 24 osobowej pierwszej klasie. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wsparli mnie w realizacji moich pomysłów.

Jarosław Artur Bańkowski, Nauczyciel skierowany do pracy za granicą przez ORPEG, Usole Syberyjskie, Rosja

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego