Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Ukraina: Międzynarodowy Dzień Poezji w Iwano-Frankiwsku

Na scenie Obwodowego Teatru Lalkowego im. Marijky Pidhirianky w Iwano - Frankiwsku, 21 marca br., odbyło się VI Spotkanie z Poezją w cyklu „Poezjo, jak Ci na imię?”. Motywem przewodnim wydarzenia była poezja w utworach Czesława Niemena, której przyświecało motto „Przetrwałem dzięki polskości”. 

17 stycznia minęła 15. rocznica śmierci Niemena, który swoją twórczością stworzył pomost pomiędzy poezją a muzyką rockową. Komponował do wierszy A. Asnyka, J. Tuwima, Z. Herberta, C. K. Norwida tworząc niepowtarzalny klimat utworów, inspirując młodych ludzi do sięgania po tomiki poezji.
Z trudnymi utworami Mistrza, zmierzyli się wolontariusze CKPiDE, uczniowie Iwano-Frankiwskiej Ogólnokształcącej Szkoły nr 3, dzieci ze szkoły sobotnio-niedzielnej w Tłumaczu oraz osoby zaprzyjaźnione z Centrum. W teatrze zabrzmiały znane piosenki, jak:
"Dziwny jest ten świat", "Pod papugami", "Wspomnienie", "Czas", "Jak rzeka", "Czy mnie jeszcze pamiętasz" i wiele innych. Wiele z polskich piosenek wywołały u odbiorców ogromne emocje. Tango, rumba, balet czy etiuda taneczna w wykonaniu dzieci dopełniły całości wydarzenia. Nie zabrakło też recytacji wierszy ulubionych przez Niemena poetów. Gościem specjalnym był Yeremija Vylychovych, iwanofrankiwski poeta i kompozytor, który wspólnie z wolontariuszką zaprezentował własny utwór w swojej kompozycji. Teatr wypełniła po brzegi polska społeczność Iwano-Frankiwska i mieszkańcy miasta.

Swoją obecnością imprezę uświetniły Pani Konsul Małgorzata Siekierzyńska i Barbara Pacan z Konsulatu RP we Lwowie. Scenariusz napisała i Spotkanie z Poezją wyreżyserowała, nauczycielka skierowana do pracy przez ORPEG, p. Renata Klęczańska.
Organizatorem widowiska było Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, a samo wydarzenie odbyło się przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Renata Klęczańska, Nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG, CKPiDE Iwano-Frankiwsk, Ukraina

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego