Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Kazachstan: obchody święta narodowego "Nauryz"

Jak Polacy w Kazachstanie świętują "Nauryz"? Podobnie jak dla nas Polaków, dla Kazachów bardzo ważne jest zachowanie tradycji. W Kazachstanie obchodzone jest narodowe święto, które nazywa się "Nauryz". Polacy mieszkający w Pietropawłowsku aktywnie włączają się w obchody tego święta prezentując polską kulturę, tradycje i zwyczaje oraz polskie stroje narodowe. 

To święto nowego roku, nowego życia, wiosny, radości i kwiatów. Kiedy pierwsze ciepłe promienie słońca zaczynają ogrzewać wystudzoną przez długą zimę ziemię, topnieje śnieg a przyroda zaczyna się budzić z zimowego snu i wszędzie słychać wiosenny śpiew ptaków. Dla Kazachów od wieków jest to sygnał nadejścia wiosny.

"Nauryz" obchodzony jest od ponad pięciu tysięcy lat wśród wielu kultur, przede wszystkim w Azji Południowej. Święto obchodzone jest przez kilka dni, a zaczyna się 21 marca, czyli w równonoc wiosenną. Kazachowie nawet miesiąc marzec nazwali Nauryz. W 2009 roku święto "Nauryz" zostało wpisane przez UNESCO do niematerialnego dziedzictwa kultury.

W tym roku, do Pietropawłowska wiosnę przywiozła nam Pani Konsul Anita Staszkiewicz, która pod koniec lutego odbyła dyżur konsularny, przyjmując dokumenty, m.in. od uczestników zajęć z języka polskiego, Karty Polaka i repatriacji. Dla potomków zesłańców polskich było to duże przeżycie, swoisty "Nauryz", "Nowy dzień", nadzieja na "Nowe Życie"... może już w Polsce.

W kolejnych dniach Nauryzu (marca), braliśmy udział w konkursach organizowanych przez "Dom Przyjaźni Narodów Kazachstanu", gdzie zajęliśmy pierwsze miejsce w konkursie na prezentację strojów narodowych i ogólną wiedzę z zakresu kultury. W konkursie tym WCKP"Kopernik" reprezentowała pani Jana Kalużnaja i jej syn Daniła.

Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet wzięliśmy udział w wyborze Miss Domu Przyjaźni i w tym konkursie nasza przedstawicielka Diana Popowa zajęła pierwsze miejsce. Na uwagę zasługuje uzasadnienie werdyktu jury, które stwierdziło, że do zwycięstwa naszej pięknej skądinąd kandydatki w dużej mierze przyczynił się występ kilkunastoosobowego zespołu w strojach krakowskich, który wykonał taniec i piosenkę ludową, nagrodzoną gromkimi brawami przez licznie zgromadzoną publiczność.

21 marca w święto "Nauryz" nasi przedstawiciele włączyli się w świętowanie prezentując polskie stroje ludowe, zwyczaje oraz organizując dla miejscowych dzieci i młodzieży polskie gry i zabawy. Przedstawiciele Wojewódzkiego Centrum Kultury Polskiej "Kopernik" v-ce Prezes Walentyna Korniejewa, Marina Tiabus i Andrzej Wirtel zostali zaproszeni na uroczyste spotkanie prezesów reprezentujących różne narodowości działające w "Domu Przyjaźni Narodów Kazachstanu", z Dyrekcją Domu Przyjaźni, gdzie przy tradycyjnym "Dastarchanie" (świątecznym stole) mogliśmy spróbować tradycyjnych specjałów kuchni kazachskiej (m.in pilawu, czeburaka, baursaka, baszbarmaka).

Zgodnie z tradycją kazachską, składaliśmy sobie życzenia i przy akompaniamencie harmoszki, śpiewaliśmy m.in polskie piosenki.

Wszyscy uczestnicy "Nauryzu" podkreślali wartość takiego wspólnego świętowania, które przyczynia się do lepszego poznania różnorodnych kultur i lepszego zrozumienia odmienności, tradycji i zwyczajów ponad 100 narodowości zamieszkujących w Kazachstanie.


Andrzej Wirtel, Nauczyciel języka polskiego i historii skierowany do pracy za granicą przez ORPEG, Pietropawłowsk, Kazachstan

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego