Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Warszawa: Finał konkursu historycznego „Patria Nostra 2019”

Dnia 25 marca 2019 roku, w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala rozdania nagród. To pierwszy z trzech tegorocznych finałów konkursu historycznego Patria Nostra 2019. Kolejne odbędą się już kwietniu i maju, w Krakowie i Poznaniu.

Łącznie w ramach IV międzynarodowej edycji konkursów wzięło udział ponad tysiąc uczniów z Mazowsza, Małopolski, Wielkopolski, a także zaproszeni do konkursów młodzież polska z USA, Europy Zachodniej, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu. Uczestnicy konkursów wykonali ok. 270 filmów i animacji związanych z historią Polski. Jak twierdzą organizatorzy konkursu, „naszym celem jest budzenie, rozwijanie i umacnianie postaw patriotycznych, a także propagowanie wiedzy o historii Polski”. Prace konkursowe będą wyświetlane w miejscach publicznych na ekranach LED.
Nagrody rzeczowe i książki w konkursie Patria Nostra, otrzymali wszyscy uczestnicy. Jednak najlepsi zdobyli bilety do Brukseli ufundowane przez Pana Ryszarda Czarneckiego, Posła do PE. Natomiast nagrodami dla zagranicznych uczestników, były kilkudniowe wyprawy edukacyjne do Warszawy, Krakowa i Poznania. Nagrody wręczał w asyście jednej z najstarszych polskich instytucji, Bractwa Kurkowego, p. Prezes Mirosław Gryko, a także p. Poseł  Ryszard Czarnecki. Pierwszą trójkę zwycięzców nagrodzono wspaniała szablą wraz z rytuałem pasowania. 

Pierwsze miejsce zdobyli uczniowie z XLVI L.O. im. Stefana Czarneckiego w Warszawie. Niezmiernie cieszy, że w czołówce były nasze szkoły w Kazachstanie – młodzież z Domu Kultury Polskiej w Czkałowie pod kierunkiem Pani Teresy Hantke, Ukrainie – młodzież z Łucka pod kierunkiem Pana Piotra Kowalika i w USA. Serdecznie gratulujemy reprezentacji SPK przy Konsulacie RP z Chicago, który spośród wielu szkół zdobył drugie miejsce! W szczególności chcemy pogratulować Beacie Semeniuk, Kindze Ignatowicz, Barbarze Makowski oraz Leonardzie Semeniuk, za zajęcie drugiego miejsca na podium. Z upwoażnienia Pani Dyrektor Anny Radeckiej podziękowanie od organizatorów odebrał p. Mariusz Wychódzki. W trakcie rozdawania nagród, galę urozmaicił występ Natalii Marczuk, która zaśpiewała znane pieśni
patriotyczne w nowej aranżacji.

Młodzi twórcy zaprezentowali wysoki poziom audiowizualnej twórczości. Stworzyli wspaniałe etiudy, filmowe, animacje, filmy krótkometrażowe i inne formy prezentacji, które można było zobaczyć w trakcie trwania uroczystej gali. Emisja prac konkursowych wzbudziła wśród samych uczestników i ich opiekunów niesamowite wrażenia. W trakcie kilkusekundowej prezentacji, można było zauważyć mnóstwo tematów historycznych: od koronacji Bolesława Chrobrego czy animacji najazdu tatarskiego 1241, aż do symbolicznych scen zamordowania ks. Popiełuszki, bądź też niemieckich zbrodni na Polakach z 1940 roku.

Fot. Jacek Domański

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego