Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Żytomierz: Niech żyje bal!

W ostatnią sobotę karnawału o godz. 15.00 rozpoczął się w Szkole Wiedzy o Polsce, prowadzonej przez Związek Szlachty Polskiej w Żytomierzu, wielki bal karnawałowy. Zaproszeni byli wszyscy uczniowie oraz ich rodzice. Zachęceni do przebrania się i założenia masek karnawałowych przybyli w pięknych strojach. Do muzycznego pociągu, który „ruszył do Warszawy”, wsiedli żytomierscy goście: młode damy i kawalerowie i ich bliscy. Najmłodsi uczestnicy balu przygotowali im serdeczne przyjęcie. Osobiście powitali każdego gościa i słowami piosenki „Dobrze, że jesteś”. Wyrazili w ten sposób radość z ich obecności.

Dalej były wspólne pląsy i pierwsze konkursy, które potwierdziły, że wszyscy uczestnicy balu, dobrze znają krok polonezowy i umieją odpowiedzieć po polsku na zadane pytania. Nie boją się nawet zadań wymagających „połamania języka”.

Tradycyjnie bal rozpoczął się polonezem. Ponieważ patronem roku 2019 jest ojciec polskiej opery - Stanisław Moniuszko, był to polonez z „Halki”. Zgodnie z tradycją poczęstowano również wszystkich pączkami. A potem tańczono do walca kotylionowego, podczas którego była możliwość zaprezentowania swego stroju i tak przygotowania się do wyboru królowej oraz króla balu oraz do wyróżnienia gości ubranych w stroje nawiązujące do polskiej historii.

Uczestnicy balu również mieli przyjemność obejrzenia dwóch pokazów tańca. Zatańczono tango i jeden z tańców Wschodu.

Zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z balu.

Teresa Cwalina, nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG, Żytomierz, Ukraina

 

Ps. Szkoła Wiedzy o Polsce jest wspierana przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Dofinansowanie wydarzeń uzupełniających edukację polską i o Polsce na Ukrainie” współfinansowanego ze środków Senatu RP w ramach zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego