Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

MEN: Trwają zapisy na "Marsz Żywych"

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że "Marsz Żywych 2019" odbędzie się 2 maja 2019 roku na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Nabór uczestników będzie przeprowadzony w dniach 7-17 marca br.

„Marsz Żywych” to międzynarodowy projekt edukacyjny, w ramach którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Dzięki uczestnictwu w Marszu młodzi ludzie poznają także historię polskich Żydów, spotykają się z polskimi rówieśnikami oraz polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Przemarsz między byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau to kulminacja projektu na terenie Polski. Druga jego cześć jest realizowana w Izraelu.

Inicjatorem i organizatorem Marszu Żywych jest "International March of the Living". Projekt jest realizowany od 1988 roku. Ministerstwo Edukacji Narodowej koordynuje udział w projekcie polskiej młodzieży szkolnej od 2006 roku. Szczegółowe informacje na temat idei i historii Marszu Żywych oraz relacje uczestników tego wydarzenia z lat ubiegłych są dostępne na stronie organizatora (www.motl.org).

Zgłoszenia będą przyjmowane drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
Formularz WNIOSKU będzie dostępny na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja, w zakładce „Aktualności”, od 7 marca br.i potrwają jeszcze niecały tydzień.

Dokument zawiera 6 zakładek tematycznych:
1) Informacje o szkole (dane teleadresowe)
2) Informacje o kierowniku grupy (w tym dane kontaktowe)
3) Lista uczestników (imienna lista uczniów plus rok urodzenia; imienna lista opiekunów plus miejsce zatrudnienia i stanowisko służbowe)
4) Informacje nt. podróży (w tym koszt przejazdu do/z Oświęcimia i liczba autokarów)
5) Przygotowanie merytoryczne (opis działań mających na celu merytoryczne przygotowanie młodzieży do udziału w Marszu Żywych 2019)
6) Udział w poprzednich edycjach Marszu Żywych (liczba uczniów i opiekunów w danym roku).]

Lista szkół/placówek zakwalifikowanych do udziału w Marszu Żywych 2019 będzie sporządzona na podstawie informacji zawartych we wnioskach, w tym o braku uczestnictwa we wcześniejszych edycjach projektu, oraz z uwzględnieniem terminu przesłania wniosku do ministerstwa i limitu miejsc – corocznie wskazywanego przez Organizatorów.

Szkoły zakwalifikowane do udziału w Marszu mogą skorzystać z możliwości uzyskania refundacji kosztów podróży do Oświęcimia. Uczestnicy Marszu mają obowiązek przybycia do Muzeum 2 maja br. najpóźniej do godz. 11:15. Wejście na teren Muzeum będzie możliwe wyłącznie za okazaniem indywidualnych identyfikatorów.

Informacji udziela Departament Współpracy Międzynarodowej – koordynator udziału polskiej młodzieży szkolnej w programie „Marsz Żywych”

tel.: 22 3474 312

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego